Thenie Filozofike

Lea

Ungelesener Beitragvon Lea » Do 9. Okt 2008, 20:41

Syte dhe Veshet e njeriut jane deshmitar te keqij,Nese mendja nuk eshte e Arsimuar ;-)

Lea

Ungelesener Beitragvon Lea » Do 9. Okt 2008, 20:43

E dime c`jemi, por nuk e dim c'mund te behemi :cool:

Lea

Ungelesener Beitragvon Lea » Do 9. Okt 2008, 20:45

Degjimi eshte fillimi i qdo urtesie :D

Lea

Re: Thenie Filozofike

Ungelesener Beitragvon Lea » Sa 5. Sep 2009, 20:23

11 Shprehjet Më Të Rëndësishme Filozofike


Jeta e pashqyrtuar, është më mirë të mos jetohet"

Besimi i Sokratit se duhet të reflektojmë për jetën që jetojmë është frymëzuar pjesërisht nga shprehja e famshme e gdhendur në vendin e shenjtë të orakullit në Delfi, "Njih vetveten". Sekreti i vlerës në profecitë e orakullit është vetë-njohuria, dhe jo unaza e deshifrimit.

Sokrati ishte kaq pasionant për vlerën e vetë-hetimit, sa e shqyrtoi imtësisht jo vetëm jetën dhe besimet e tij, por dhe ato të të tjerëve. Përmes pyetjeve të shumta, ai i detyroi njerëzit të hetonin besimet personale. Ai i pa banorët e Athinës së tij të dashur të ecnin përgjumësh përmes jetës, të jetonin vetëm për para, pushtet dhe famë, kështu që u bë i famshëm në përpjekjen e tij për t'i ndihmuar. Sokrati ishte një filozof i lashtë grek, i cili konsiderohet themeluesi i filozofisë perëndimore. Burimi më i rëndësishëm i informacionit për Sokratin është Platoni. Dialogët e Planonit e portretizojnë Sokratin si një mësues që mohon të ketë dishepuj, si një njeri i arsyes, i cili i bindet zërit hyjnor në kokën e tij, si një besimtar që ka përmbushur detyrimet qytetare të vendit të tij. Sokrati i përçmon kënaqësitë e shqisave, edhe pse është i ngazëllyer nga bukuria. Ai është i përkushtuar ndaj edukimit të qytetarëve të Athinës, edhe pse është indiferent ndaj djemve të tij. Konsiderohet si themeluesi i filozofisë perëndimore, dhe është praktikuesi me ndikim më të madh.

Krijesat Nuk Duhet Të Shumohen Pa Qenë Nevoja"

I njohur ndryshe si "Brisku Ockham", ideja këtu është se nëse gjykojmë mes teorive konkurruese filozofike dhe shkencore, meqë gjithçka është e barabartë, atëherë duhet të preferojmë teorinë më të thjeshtë. Shkencëtarët flasin për katër forca në univers: graviteti, forca elektromagnetike, forca e fortë bërthamore dhe forca e dobët bërthamore. Ockham përpiqet të formulojë një teori unifikuese, një forcë e vetme që i mbledh që të katra.

Jeta E Njeriut Është E Vetmuar, E Varfër, E Ligë, E Vr

Duke iu referuar gjendjes origjinale të natyrës, një të kaluare të supozuar para qytetërimit, Hobbes nuk pa arsye të bëhej nostalgjik. Ndërkohë që Rousseau tha: "Njeriu ka lindur i lirë, dhe kudo është me pranga", Hobbes besonte se ne do ta gjejmë veten duke jetuar një jetë të egër, të pamundur, pa arsim dhe mbrojtje nga shteti. Ai mendonte se natyra njerëzore është e keqe, gjuan njeriun në mënyrat më të shëmtuara dhe zinxhirët e shtetit janë të nevojshme.

Mendoj, Pra Ekzistoj

Dekarti e filloi filozofinë e tij duke dyshuar gjithçka në mënyrë që të kuptojë se çfarë mund të dijë me një siguri absolute. Edhe pse ai mund të jetë gabim në gjërat që mendon, po mendon të pamohueshmen. Mbi pohimin se "unë mendoj", Dekarti arrin në përfundimin se "ekzistoj".
Duke qenë se besonte në veten e tij, Dekarti pyet "Kush jam unë?" Përgjigja e tij është "një gjë që mendon, përbri gjësë fizike të zgjeruar në tre dimensione", edhe pse nuk ishte i sigurt në kishte trup.

Të Jesh, Është Të Perceptosh

Si idealist, Berkli besonte se asgjë nuk është reale, përveç mendjes dhe ideve të saj. Idetë nuk ekzistojnë të pavarura nga mendja. Përmes një linje të ndërlikuar dhe me të meta arsyetimi, ai nxori konkluzionin se "të jesh është të perceptosh". Diçka ekziston vetëm nëse dikush ka një ide për të. Pra nëse një pemë bie në pyll dhe askush s'e dëgjon, as edhe një ketër, nuk do të kishte pemë. Sipas tij, mendja e Perëndisë gjithmonë percepton gjithçka, pra pema gjithmonë do të bëjë zhurmë.


Jetojmë Në Botën Më Të Mirë Të Mundshme"

Novela më e famshme e Volterit "Candid" satirizon me këtë pikëpamje. Nëse hidhni sytë rrotull do të habiteni se si dikush e beson këtë. Por Libniz besonte se para krijimit, Perëndia meditonte për të gjitha mundësitë e universit dhe zgjodhi të krijojë këtë në të cilin jetojmë, pasi besonte se është më i miri. Perëndia mund të krijonte një botë pa djallëzi, por njerëzve do t'u mohoje vullneti i lirë dhe s'do të ishte bota më e mirë në dispozicion.

Bufi I Minervës I Hap Krahët Vetëm Kur Bie Muzgu"

Pikëpamja poetike e Hegelit thotë se filozofët nuk kanë fuqi. Vetëm pas përfundimin të një epoke mund të kuptojnë se çfarë ka ndodhur. Por atëherë do të jetë e vështirë që gjërat të ndryshojnë. Vetëm në epokën e Emanuel Kant (1724-1804) u kuptua natyra e Iluminimit dhe Kanti s'bëri asgjë për të ndryshuar iluminizmin, por e përjetoi me ndërgjegje. Marx (1818-1883)ka thënë se "filozofët e interpretojnë botën në mënyra të ndryshme, e rëndësishme është ta ndryshojnë".


Kush është i vetëdijshëm për rrezikun e madh që sjell besimi kur e hedh hapin e besimit, ky është subjektivizëm

Në një skenë nga filmi "Indiana Jones", Indi arriti në përfundimin se hapi final i rrugës së tij ishte hapi i besimit. Kjo është teoria e Kirkegardit për fazat e jetës. Faza përfundimtare, faza fetare, kërkon një besim pasionant dhe subjektiv dhe jo prova objektive, në fushën paradoksale dhe absurde. Çfarë është absurdja? Besimi ka shpërblimet e veta, por nuk është i arsyeshëm. Shkon përtej arsyes.

Perëndia Konsiderohet Si I Vdekur

Këtë pohim e shprehu me zërin e një personazhi që e quajti "I çmenduri" dhe më vonë në gojën e një karakteri tjetër "Zarathustra". Megjithatë, kuptimi i vërtetë i shprehjes "Perëndia ka vdekur" shpesh ngatërrohet për një pohim ateist. "I vdekur" është metaforike në këtë kontekst, do të thotë se besimi në Perëndinë e krishterimit është i lodhur, i ka kaluar koha dhe në rënie. Perëndia ka humbur si qendra e jetës dhe burimeve të vlerave. Nietzsche mendonte se ishte para të tjerëve kur e tha këtë.

Ka vetëm një problem serioz filozofik, dhe kjo është vetëvrasja

Zgjidhja e Kamysë ndaj problemit filozofik ishte të njohësh dhe të përqafosh absurditetin e jetës. Megjithatë, vetëvrasja mbetet një mundësi nëse absurditeti është shumë. Për Kamynë, heroi absurd është Sisifus, një person nga mitologjia greke i cili është i dënuar nga Perëndia të rrokullisë një shkëmb në një kodër për ta rrëzuar sapo të mbërrijë në majë.

Askush Nuk Mund Të Shkelë Dy Herë Në Të Njëjtin Lumë

Herakli nuk është i vetëm në atë që mendon. Mesazhi i tij është se realiteti ndryshon vazhdimisht dhe është një proces i vazhdueshëm dhe jo një produkt i qëndrueshëm. Realiteti është i shpejtë dhe jo i qëndrueshëm. Në kohët moderne, edhe Henri Bergson (1859-1941) e përshkroi kohën si një proces që përjetohet. Një orë në radhë është e ndryshme nga një orë në lojë.

Benutzeravatar
Adelina
Beiträge: 2605
Registriert: Mo 6. Okt 2008, 23:18
Wohnort: St...Germany .

Re: Thenie Filozofike

Ungelesener Beitragvon Adelina » Fr 2. Okt 2009, 01:06

Mashkulli para te 30-at,,,mendon dhe sheh enderra vetem me femra.
Pas te 30-ve,,shikon enderra sikur gjen thes me lek.. :lol:



      :lotet: Es tut so weh wenn man den Menschen verliert den man am meisten liebt.....:lotet:

Benutzeravatar
Adelina
Beiträge: 2605
Registriert: Mo 6. Okt 2008, 23:18
Wohnort: St...Germany .

Re: Thenie Filozofike

Ungelesener Beitragvon Adelina » Fr 2. Okt 2009, 01:07

"Ndershmeria, virtyt i budallenjve"



      :lotet: Es tut so weh wenn man den Menschen verliert den man am meisten liebt.....:lotet:

Benutzeravatar
Adelina
Beiträge: 2605
Registriert: Mo 6. Okt 2008, 23:18
Wohnort: St...Germany .

Re: Thenie Filozofike

Ungelesener Beitragvon Adelina » Fr 2. Okt 2009, 01:09


"Nje burre i vertete deshiron dy gjera: rrezikun dhe lojen. Per kete aresye ai deshiron femren, si lojen me te rrezikshme"



      :lotet: Es tut so weh wenn man den Menschen verliert den man am meisten liebt.....:lotet:

Bleard
Beiträge: 56
Registriert: Di 16. Feb 2010, 18:58
Wohnort: Diku ne nje bot tjeter, Sepse ketu ste takova dot, Te pres ne ate bot.

Re: Thenie Filozofike

Ungelesener Beitragvon Bleard » Fr 19. Feb 2010, 22:05

Cdo njeri ka tre karaktere: ate qe pasqyron, ate qe ka dhe ate qe ai mendon se ka.

Shiko njerezit per rreth, shiko gjith njerzimin, nje dit asnjeri sdo jet gjalle, do te jen po kaq njerez edhe atehere por tegjith do jen te tjere.

Nese ke ndonje mendim ne koke ,thuje lirshum dhe lirohu nga ngarkesa.
Ki respekt per veten tende, respekt per te tjeret dhe merr pergjegjesi per veprimet e tua. Mbaj mend: Te mos marresh ate qe do, eshte ndonjehere nje fat i madh.

visii_ger
Beiträge: 729
Registriert: Sa 21. Aug 2010, 11:38
Wohnort: Lodhem nga ju,Sa shum kerkoni..?

Re: Thenie Filozofike

Ungelesener Beitragvon visii_ger » Do 16. Sep 2010, 21:35

**Gezimi-hareja ngjallin emocione-
**Jetes pa veshtiresi nuk ja din lezetin-
**Endrat nuk duhet enderuar por ato duhet realizuar :respekt:
•Sa Me Shume Njoh Njerezit Aq Me Shume i Dua Kafshet.!!!

Benutzeravatar
ENGLANTINA
Beiträge: 185
Registriert: Fr 17. Sep 2010, 16:39
Wohnort: ||....Thjeshtësia është stolia e atyre që janë të edukuar dhe të mësuar....||

Re: Thenie Filozofike

Ungelesener Beitragvon ENGLANTINA » Sa 30. Okt 2010, 13:29

Kam lindur duke qare kur te gjithe qeshnin. Do te vdes duke qeshur kur te gjithe do qajne!

2. Bej qe jeta jote te jete nje enderr por mos lejo qe endrra te behet jeta jote!

4.
Dielli qe perendon te prek ne shpirt vetem per te te kujtuar se te vodhi dhe nje dite.
5. Mos jeto me friken e vdekjes por vdis me gezimin se ke jetuar.

6. Me mire te humbasesh nje çast te jetes sesa jeten ne nje çast.
7. Ne nuk jemi ata qe jemi por vetem ajo qe te tjeret shohin tek ne.
8. Derisa ngjyra e lekures do te jete me rendesishme sesa ngjyra e syve, do te kete lufte.

9. Me mire nje fund i deshperuar sesa nje deshperim pa fund.
10. Te lindesh e pastaj te vdesesh. Ky eshte absurditeti i jetes
Ne, në dy vende te ndryshem, me njerez te ndryshem dhe me premtime qe qajne per ne!

Lea

Re: Thenie Filozofike

Ungelesener Beitragvon Lea » Sa 30. Okt 2010, 16:27

ENGLANTINA hat geschrieben:Kam lindur duke qare kur te gjithe qeshnin. Do te vdes duke qeshur kur te gjithe do qajne!

2. Bej qe jeta jote te jete nje enderr por mos lejo qe endrra te behet jeta jote!

4.
Dielli qe perendon te prek ne shpirt vetem per te te kujtuar se te vodhi dhe nje dite.
5. Mos jeto me friken e vdekjes por vdis me gezimin se ke jetuar.

6. Me mire te humbasesh nje çast te jetes sesa jeten ne nje çast.
7. Ne nuk jemi ata qe jemi por vetem ajo qe te tjeret shohin tek ne.
8. Derisa ngjyra e lekures do te jete me rendesishme sesa ngjyra e syve, do te kete lufte.

9. Me mire nje fund i deshperuar sesa nje deshperim pa fund.
10. Te lindesh e pastaj te vdesesh. Ky eshte absurditeti i jetes



6. Me mire te humbasesh nje çast te jetes sesa jeten ne nje çast.



:respekt: kjo thenie e mire shum me vlere :respekt:

Lejdi
Beiträge: 46
Registriert: So 7. Nov 2010, 14:39

Re: Thenie Filozofike

Ungelesener Beitragvon Lejdi » Mi 10. Nov 2010, 10:09


Nuk mund t bejme gjera te medha ne kete bote. E rendesishme eshte te bejme gjera te vogla me dashuri te madhe.


"Ne endrra dhe ne dashuri nuk ka gjera te pamundura."
(Janos Arnay)


Lejdi
Beiträge: 46
Registriert: So 7. Nov 2010, 14:39

Re: Thenie Filozofike

Ungelesener Beitragvon Lejdi » So 14. Nov 2010, 02:13


Çelesi universal per te gjitha dyert e jetes njerezore eshte nje dhe i vetmi dhe quhet: dashuri.
D. Demaku


"Ne endrra dhe ne dashuri nuk ka gjera te pamundura."
(Janos Arnay)


Benutzeravatar
ENGLANTINA
Beiträge: 185
Registriert: Fr 17. Sep 2010, 16:39
Wohnort: ||....Thjeshtësia është stolia e atyre që janë të edukuar dhe të mësuar....||

Re: Thenie Filozofike

Ungelesener Beitragvon ENGLANTINA » Do 25. Nov 2010, 12:04

Buzëqesh gjithnjë edhe pse buzëqeshja jote është e trishtuar, sepse më i trishtuar se një buzëqeshje është trishtimi
që nuk buzëqesh kurrë
E vetmja gjë që bie ndesh me diturinë time është arsimimi
Kushdo që s’ka bërë asnjë gabim nuk ka provuar asgjë të re
Çfarë është djallëzi. Çfarëdo që del nga dobësia
Gjithmonë falini armiqtë, asgjë s’i mërzit më shumë
Paragjykimet janë ato që budallenjtë përdorin për arsye
Aftësia nuk ka shumë vlerë pa mundësinë
Gënjeshtra ka bërë gjysmën e rrugës rreth e qark botës, kur e vërteta sapo është nisur
Keni armiq? Mirë. Kjo do të thotë se keni luftuar për dikë dikur në jetën tuaj.

Të përmirësosh do të thotë të ndryshosh; të jesh i përsosur do të thotë të ndryshosh shpesh
Si ka mundësi që nuk e kuptojmë asnjëherë kur fillon dashuria, por gjithmonë e dimë kur mbaron
Tragjedia e jetës është se plakemi shpejt dhe bëhemi të urtë shumë vonë.

Eksperienca është një mësuese e dashur dhe vetëm budallenjtë mësojnë nga gjëra të tjera
Një jetë e kaluar me gabime jo vetëm që është më e ndershme, por më e vlefshme se një jetë e kaluar duke mos bërë asgjë
Koha është një mësues i mirë, por i vret të gjithë nxënësit e saj
Zemra e njeriut ka kufi ne dashuri, por jo edhe ne urretje
Eshte e pamundur edhe te dashurosh, te jesh i urt edhe i mencur
-Ka shum menyra qe njeriu te pasurohet dhe keto jan kryesisht te keqija
Kur ke e ke kemben jasht gremines, eshte e leht te japesh keshilla
Njeriu eshte i mir, njerezit jane te ashper
NJeriu eshtE sherbetor i jetes.
Ne, në dy vende te ndryshem, me njerez te ndryshem dhe me premtime qe qajne per ne!

Benutzeravatar
Altiola
Beiträge: 1518
Registriert: Di 23. Sep 2008, 03:55
Wohnort: Germany

Re: Thenie Filozofike

Ungelesener Beitragvon Altiola » Di 19. Apr 2011, 10:04

Të kuptosh të vërtetën e diçkaje, është fillimi i të kuptuarit.
- Koha është sikur shpata, nëse nuk e pret, të prenë
- Nëna e të këqijave; pijet dehese, kur je i dehur bën çdo të keqe
-Pasuria nuk i përket atij që e ka, por atij qe di ta gëzojë atë.
- Pasuria është si uji i kripur; sa më shumë pi, aq më shumë ke etje për të.
- Në gjumë dhe në errësirë çdo gjë është e bukur
- Jeta është një libër i hapur, ku çdo ditë lexon një flete.
- Drurin e bren krimbi,njeriun hidhërimi.
- Njerëzit që kafshojnë dorën e atij që i ushqen, zakonisht lëpijnë këpucët e atyre që i godasin
-Nje optimist beson se kjo eshte bota dhe koha me e mire per te jetuar. Nje pesimist frigohet se kjo eshte e vertete.

░A░L░T░I░O░L░A░ღ░ღ░ ♪ღ♪
❥✫✫✫...¸.•°*”˜˜”*°•.ƸӜƷ
❥✫✫..¸.•°*”˜˜”*°•.ƸӜƷ
❥✫..•°*”˜˜”*°•.ƸӜƷ

Benutzeravatar
ENGLANTINA
Beiträge: 185
Registriert: Fr 17. Sep 2010, 16:39
Wohnort: ||....Thjeshtësia është stolia e atyre që janë të edukuar dhe të mësuar....||

Re: Thenie Filozofike

Ungelesener Beitragvon ENGLANTINA » Di 24. Mai 2011, 18:19

Që nuk ka rëndësi sesa i mirë është një person, nganjeherë do të lëndojë. E për këtë, do duhet që ti ta falësh.

• Që duhen vite për të krijuar besimin e vetëm pak sekonda për ta shkatërruar.

• Që nuk duhen ndryshuar miqtë, nëse kuptojmë se miqtë ndryshojnë.

• Që rrethanat dhe mjedisi kanë influencë mbi ne, por ne jemi përgjegjës per vetveten.

• Që, ose do jesh ti që kontrollon veprimet e tua, ose ato do të kontrollojnë ty.

• Kam mësuar se heronjtë janë persona që kanë bërë atë që duhej bërë, duke ballafaquar pasojat.

• Se durimi kërkon shumë praktikë

• Që ka persona që na duan por thjesht nuk dinë si të na e tregojnë.

• Që nganjëherë, personi që ti mendon se do të të japë goditjen finale kur të rrëzohesh, është në të vërtetë nga ata pak persona që do të të ndihmojë të ringrihesh.

• Se vetem sepse ndokush nuk të don ashtu siç do dëshiroje, nuk do të thotë se s’të do me gjithë vetveten.

• Që s’duhet t’i themi kurrë një fëmije se ëndrrat janë budallalliqe; do ishte një tragjedi po ta besonte.

• Se jo gjithmonë është e mjaftueshme që dikush të t’i falë gabimet. Në shumicën e rasteve je ti që duhet të falësh vetveten.

• Se nuk ka rëndësi në sa copa e ke thyer zemrën; bota nuk ndalet që të presë sa ti ta riparosh.

• Ndoshta Zoti dëshiron që të takojmë disa nga njerëzit e gabuar para se të takojmë ata të drejtit, kështu që kur ti takojmë, do dimë si të jemi mirënjohës për atë dhuratë.

• Kur dera e lumturisë mbyllet, një tjetër hapet, por shumë herë e shohim kaq gjatë atë të mbylluren saqë nuk shohim atë që eshtë hapur enkas për ne.

• Lloji më i mirë i mikut është ai me të cilin mund të rrish ulur nën një portik e të ecësh së bashku, pa thënë asnjë fjalë, e pasi të ikësh të ndjesh sikur ishte bashkëbisedimi më i mirë i bërë ndonjëherë.

• Është e vërtetë se nuk dimë çfarë kemi derisa e humbim, por është edhe e vërtetë se nuk e dimë çfarë na ka munguar para se të vijë.

• Mjafton një minutë për të ofenduar dikë, një orë për t’i pëlqyer, një ditë për ta dashuruar, por duhet një jetë për ta harruar.

• Mos e kërko me këmbëngulje paraqitjen, mund të t’gënjejë.

• Lyp ndokënd që të bën të qeshësh sepse mjafton nje buzëqeshje për të bërë shkëlqyese një ditë të zymtë.Gjej atë që bën të qeshë zemrën tënde.

• Janë disa momente gjatë jetës kur dikush të mungon aq fort saqë vërtet do doje ta nxirrje nga ëndrrat e tua për ta përqafuar.

• Ëndërrò ç’të duash, shko ku të duash, ji çfarë dëshiron të jesh sepse ke një jetë të vetme dhe një mundësi të vetme për të bërë ato gjëra që ti dëshiron të bësh.

• Mund të kesh lumturi të mjaftueshme për t’u bërë i ëmbël, vështirësi të mjaftueshme për t’u bërë i fortë, dhimbje të mjaftueshme për t’u bërë njerëzor, shpresë të mjaftueshme për t’u lumturuar.

• Futu gjithmonë në rrobat e të tjerëve. Nëse ndihesh ngushtë, ka gjasa që edhe ata të ndihen ashtu.

• Njerëzit më të lumtur, jo patjetër arrijnë më të mirën e gjërave; vetëm nxjerrin më të mirën e gjërave që hasin në rrugën e tyre.

• Dashuria nis me një buzëqeshje, rritet me një puthje e përfundon me një çaj.

• E ardhmja më e mirë është e bazuar mbi të shkuarën e harruar, nuk mund t’ia dalësh mbanë pa harruar dështimet e tua të shkuara e dhimbjet e tua.

• Kur u linde, ti qaje e të gjithë rreth teje qeshnin. Jetoje jetën në mënyrë që kur të vdesësh, të jesh i vetmi që qesh ndërkohë që të gjithë rreth teje qajn
;-) ;-)
Ne, në dy vende te ndryshem, me njerez te ndryshem dhe me premtime qe qajne per ne!

Benutzeravatar
Altiola
Beiträge: 1518
Registriert: Di 23. Sep 2008, 03:55
Wohnort: Germany

Re: Thenie Filozofike

Ungelesener Beitragvon Altiola » Do 1. Sep 2011, 12:50

Nje njeri i cili ska jetuar ferrin e ndjenjave te pasionit te tij, nuk mund te thuhet se eshte sheruar..


Dielli qe perendon te prek ne shpirt vetem per te te kujtuar se te vodhi edhe nje dite...


Mundet te genjesh disa nga njerezit perreth, gjithe kohes. Eshte e mundur, nganjeher, te genjesh the gjithe ata qe ke perreth. Po eshte e pa mundur ti genjesh te gjithe e gjithmon..
░A░L░T░I░O░L░A░ღ░ღ░ ♪ღ♪
❥✫✫✫...¸.•°*”˜˜”*°•.ƸӜƷ
❥✫✫..¸.•°*”˜˜”*°•.ƸӜƷ
❥✫..•°*”˜˜”*°•.ƸӜƷ

Benutzeravatar
Altiola
Beiträge: 1518
Registriert: Di 23. Sep 2008, 03:55
Wohnort: Germany

Re: Thenie Filozofike

Ungelesener Beitragvon Altiola » Do 1. Sep 2011, 12:59

Po të ishte jeta e mirë, njerëzit nuk do të lindnin duke qarë!!!

Nje i mençur flet atehere, kur te gjithe ata qe flasin heshtin..

Mashkulli i vërtetë do dy gjëra: rrezikun dhe lojën. Për këtë arsye ai do gruan, si lojën më të rrezikshme.

Te gjithë kerkojne një Mik, por asnje nuk provon të behet i tille..

Kur dikush më fyen, unë përpiqem ta ngre shpirtin aq lart sa fyerja nuk mund ta mbërrijë...
░A░L░T░I░O░L░A░ღ░ღ░ ♪ღ♪
❥✫✫✫...¸.•°*”˜˜”*°•.ƸӜƷ
❥✫✫..¸.•°*”˜˜”*°•.ƸӜƷ
❥✫..•°*”˜˜”*°•.ƸӜƷ

Armiri
Beiträge: 47
Registriert: Mi 14. Dez 2011, 14:54

Re: Thenie Filozofike

Ungelesener Beitragvon Armiri » So 10. Feb 2013, 16:12

ALTIOLA hat geschrieben:Po të ishte jeta e mirë, njerëzit nuk do të lindnin duke qarë!!!

Nje i mençur flet atehere, kur te gjithe ata qe flasin heshtin..

Mashkulli i vërtetë do dy gjëra: rrezikun dhe lojën. Për këtë arsye ai do gruan, si lojën më të rrezikshme.

Te gjithë kerkojne një Mik, por asnje nuk provon të behet i tille..

Kur dikush më fyen, unë përpiqem ta ngre shpirtin aq lart sa fyerja nuk mund ta mbërrijë...


Qysh ki qef me jav gerdit njerzve jeten ncncncncncc hahaha Femijet kur te lindin qain vetem se e din se kan edhe .
Me vdek per ata qain . E jo se sasht jeta e mir se ska tjeter jet mat mir se ket .
Sa kisha dasht me prek at dor . Se me shenon mua .


Zurück zu „Filozofi“



Wer ist online?

Mitglieder in diesem Forum: 0 Mitglieder und 1 Gast