Zgjidhje detyrash!

Gjitheqka rrethë Matematikes
Benutzeravatar
AL TINI
Beiträge: 494
Registriert: So 22. Mär 2009, 13:33
Wohnort: ITALY

Re: Zgjidhje detyrash!

Ungelesener Beitragvon AL TINI » Mi 10. Mär 2010, 09:46

Jetaa hat geschrieben:hahaah haha Lea femra eshte Force e madhe ,dhe shife sa na ben te mendojme shum logjike :respekt: :shuplak:

Mendoj keshtu:


Niset prifteresha dhe gruaja e hoxhes.
Kthehet prifteresha
Niset prifteresha me fshataren
Kthehet fshatarja
Niset prifti me hoxhen
Kthehet hoxha me gruan e vet
Niset hoxha me fshatarin
Kthehet prifteresha
Niset prifteresha me fshataren
Kthehet prifteresha
Niset prifteresha me gruan e hoxhes

hahaha hahaha dhe qdo kush mbetet pa e prekur asnje grua te askujt hahahaha
:roll:

Me thuaj se e kam zgjedhur se me ka lodhur shum psiqikisht :?

Jetaa pak ne fund ke mujt me ndryshu kshtu qe ska pas nevoj me shku prifteresha me marr gruen e hoxhes por kish shku hoxha e kish marr vet

Benutzeravatar
aa erdi
Beiträge: 427
Registriert: Mo 22. Sep 2008, 13:06
Wohnort: mitrovic
Kontaktdaten:

Re: Zgjidhje detyrash!

Ungelesener Beitragvon aa erdi » So 29. Aug 2010, 14:47

ALTIOLA hat geschrieben:
AngelGirl hat geschrieben:Do e provoni kete Detyre eshte e thjesht por ja vlene ,Ky veprim duhet te bahet me mend dhe jo me laps ose llogaritse. OK? bene prove pra.


Ne Banke i Merr 1000 euro, shtoji edhe 70 euro. Tash shtoji edhe 1000 euro.
Shtoji edhe 1000 euro. Tash shtoji edhe 20 euro tjera, Tash shtoji edhe 1000 euro
Shtoji edhe 10euro. Sa ju doli shuma?

Ju thasht Ky veprim duhet te bahet me mend dhe jo me laps ose llogaritse. OK?
Mua me mend me dul 5000 copa e me laps valla se kam shiku se ndoshta me kish dal me pak a me shume hehehehehehe a ja kam qellu hahahahaha
jan rrumullak 4100 te thata ti kisha pas pernime rrog qikaq po se kam as nja se hgahgahaahahgagha klm ju pershendes e vikend te kendshem tung
i mir per te gjith

Lea

Re: Zgjidhje detyrash!

Ungelesener Beitragvon Lea » Di 14. Sep 2010, 01:50

4100 del rezultati hahah Altiola ka te dul bre 5000 ty ?

Benutzeravatar
Altiola
Beiträge: 1518
Registriert: Di 23. Sep 2008, 03:55
Wohnort: Germany

Re: Zgjidhje detyrash!

Ungelesener Beitragvon Altiola » Di 14. Sep 2010, 09:48

Lea hat geschrieben:4100 del rezultati hahah Altiola ka te dul bre 5000 ty ?

hahahahaha qy u me dul se isha kane tuj endrru hahahaha e u gzova qe me erdh paga thash offf 5000 copaaaaaaa u bera miljonere hahahahahhaa u pakaaaaaaaaa
░A░L░T░I░O░L░A░ღ░ღ░ ♪ღ♪
❥✫✫✫...¸.•°*”˜˜”*°•.ƸӜƷ
❥✫✫..¸.•°*”˜˜”*°•.ƸӜƷ
❥✫..•°*”˜˜”*°•.ƸӜƷ

Benutzeravatar
aa erdi
Beiträge: 427
Registriert: Mo 22. Sep 2008, 13:06
Wohnort: mitrovic
Kontaktdaten:

Re: Zgjidhje detyrash!

Ungelesener Beitragvon aa erdi » Di 14. Sep 2010, 11:24

ALTIOLA hat geschrieben:
Lea hat geschrieben:4100 del rezultati hahah Altiola ka te dul bre 5000 ty ?

hahahahaha qy u me dul se isha kane tuj endrru hahahaha e u gzova qe me erdh paga thash offf 5000 copaaaaaaa u bera miljonere hahahahahhaa u pakaaaaaaaaahahahahahahahah u hahahahahah :respekt: ajt oj lea se e pe qe une e kam bo 4100 e e bone se as ti se din gagaaghaghaghah :respekt: :respekt:
i mir per te gjith

Lejdi
Beiträge: 46
Registriert: So 7. Nov 2010, 14:39

Re: Zgjidhje detyrash!

Ungelesener Beitragvon Lejdi » Mo 22. Nov 2010, 22:47


Nje detyr edhe pse sjam shum i mir ne ket lend.

Ne nje kopsht ka pula dhe lepri.

Gjisthsejt ka 36 koka dhe 100 kemb. Sa pula dhe sa lepri ka qe te ket 36 koka dhe 100 kemb?? Shpresoj qe te jem i qart ne parashtrimin e detyres.


"Ne endrra dhe ne dashuri nuk ka gjera te pamundura."
(Janos Arnay)


Lea

Re: Zgjidhje detyrash!

Ungelesener Beitragvon Lea » Di 23. Nov 2010, 02:41

Lejdi hat geschrieben:
Nje detyr edhe pse sjam shum i mir ne ket lend.

Ne nje kopsht ka pula dhe lepri.

Gjisthsejt ka 36 koka dhe 100 kemb. Sa pula dhe sa lepri ka qe te ket 36 koka dhe 100 kemb?? Shpresoj qe te jem i qart ne parashtrimin e detyres.


14lepuj x 4 kembe=56 kembe
22 pula x2 kembe =44 kembe

gjithsej 100 kembe

14 +22=36 koka :beee: :beee: :beee: :beee:

Lejdi
Beiträge: 46
Registriert: So 7. Nov 2010, 14:39

Re: Zgjidhje detyrash!

Ungelesener Beitragvon Lejdi » Di 30. Nov 2010, 00:36

Lea hat geschrieben:
Lejdi hat geschrieben:
Nje detyr edhe pse sjam shum i mir ne ket lend.

Ne nje kopsht ka pula dhe lepri.

Gjisthsejt ka 36 koka dhe 100 kemb. Sa pula dhe sa lepri ka qe te ket 36 koka dhe 100 kemb?? Shpresoj qe te jem i qart ne parashtrimin e detyres.


14lepuj x 4 kembe=56 kembe
22 pula x2 kembe =44 kembe

gjithsej 100 kembe

14 +22=36 koka :beee: :beee: :beee: :beee:


Po e sakt eshte Lea :respekt: :kafe:


"Ne endrra dhe ne dashuri nuk ka gjera te pamundura."
(Janos Arnay)


Lejdi
Beiträge: 46
Registriert: So 7. Nov 2010, 14:39

Re: Zgjidhje detyrash!

Ungelesener Beitragvon Lejdi » Mi 1. Dez 2010, 23:12


Nje detyr tjeter po e shenoj.

Babai i Benit ka 35 vjet, ndersa Beni ka 7 vjet.
Pas sa vitesh Beni dot jet dy here me i ri se Babai i tij???


"Ne endrra dhe ne dashuri nuk ka gjera te pamundura."
(Janos Arnay)


Lea

Re: Zgjidhje detyrash!

Ungelesener Beitragvon Lea » Mi 15. Dez 2010, 06:20

Lejdi hat geschrieben:
Nje detyr tjeter po e shenoj.

Babai i Benit ka 35 vjet, ndersa Beni ka 7 vjet.
Pas sa vitesh Beni dot jet dy here me i ri se Babai i tij???
21 vite duhet Beni te jet ,se djali 7+21 bejne 28 baba 25+21 bejn 56 dhe 56 eshte 2 her me e madhe se 28 .


Lejdi a don Matematikisht ta shenoje?

Une thjesht e shenova si te kerkoni Matematikisht jau shenoj :beee:

Lejdi
Beiträge: 46
Registriert: So 7. Nov 2010, 14:39

Re: Zgjidhje detyrash!

Ungelesener Beitragvon Lejdi » Mi 15. Dez 2010, 13:06

Lea hat geschrieben:
Lejdi hat geschrieben:
Nje detyr tjeter po e shenoj.

Babai i Benit ka 35 vjet, ndersa Beni ka 7 vjet.
Pas sa vitesh Beni dot jet dy here me i ri se Babai i tij???
21 vite duhet Beni te jet ,se djali 7+21 bejne 28 baba 25+21 bejn 56 dhe 56 eshte 2 her me e madhe se 28 .


Lejdi a don Matematikisht ta shenoje?

Une thjesht e shenova si te kerkoni Matematikisht jau shenoj :beee:Po e sakt e nderuar Lea pergjigja, po pasi e dike mundet ta shenosh dhe Matematikisht qe te tjeret ta ken te qart nga del.

Ju flm per pergjigjen :respekt: :kafe:


"Ne endrra dhe ne dashuri nuk ka gjera te pamundura."
(Janos Arnay)


visii_ger
Beiträge: 729
Registriert: Sa 21. Aug 2010, 11:38
Wohnort: Lodhem nga ju,Sa shum kerkoni..?

Re: Zgjidhje detyrash!

Ungelesener Beitragvon visii_ger » So 27. Feb 2011, 03:05

-Ne nje autobus jane gjithsej 100 persona, ne autobus ka meshkuj, femra dhe femije.
Bileta per meshkuj eshte 50€, per femra 10€ dhe per femije 1€. Pasi t'i paguajne biletat shuma eshte 500€.
-Sa burra, femra dhe femje kan qene ne autobus :mrgreen:
•Sa Me Shume Njoh Njerezit Aq Me Shume i Dua Kafshet.!!!

Lea

Re: Zgjidhje detyrash!

Ungelesener Beitragvon Lea » Mi 2. Mär 2011, 16:09

Visi ktu e ke Pergjigjen ,ndoshta ka edhe tjera metoda ,ja kjo ne kete menyr e ke:


1 burr = 50€
39 Gra = 390€
60 Femi = 60€

50 +390 + 60 = 500
1+39+60=100

100 persona
500 €

visii_ger
Beiträge: 729
Registriert: Sa 21. Aug 2010, 11:38
Wohnort: Lodhem nga ju,Sa shum kerkoni..?

Re: Zgjidhje detyrash!

Ungelesener Beitragvon visii_ger » Sa 12. Mär 2011, 01:08

Lea hat geschrieben:Visi ktu e ke Pergjigjen ,ndoshta ka edhe tjera metoda ,ja kjo ne kete menyr e ke:


1 burr = 50€
39 Gra = 390€
60 Femi = 60€

50 +390 + 60 = 500
1+39+60=100

100 persona
500 €


--------------------------------
‎50€ - x =meshkuj
10€ - y =femra
1 - z = femi
x+y+z=100
50x+10y+z=500
Tash supozojm se x=1
y+z=99
10y+z=450
Tani me zgjidhjen e ketij sistemi fitojm
y=60 dhe z=39

1+60+39=100
50+60+390=500€

Tach ne autobus mu me dalin se kan qen 1-burr 60-femra dhe 39-femi ndoschta edhe un kam gabim :respekt: pasi sot mbasdite me the,se nuk mund te zgjidhet ndrych..!!!Klm
•Sa Me Shume Njoh Njerezit Aq Me Shume i Dua Kafshet.!!!

Lea

Re: Zgjidhje detyrash!

Ungelesener Beitragvon Lea » Sa 12. Mär 2011, 02:01

visii_ger hat geschrieben:
Lea hat geschrieben:Visi ktu e ke Pergjigjen ,ndoshta ka edhe tjera metoda ,ja kjo ne kete menyr e ke:


1 burr = 50€
39 Gra = 390€
60 Femi = 60€

50 +390 + 60 = 500
1+39+60=100

100 persona
500 €


--------------------------------
‎50€ - x =meshkuj
10€ - y =femra
1 - z = femi
x+y+z=100
50x+10y+z=500
Tash supozojm se x=1
y+z=99
10y+z=450
Tani me zgjidhjen e ketij sistemi fitojm
y=60 dhe z=39

1+60+39=100
50+60+390=500€

Tach ne autobus mu me dalin se kan qen 1-burr 60-femra dhe 39-femi ndoschta edhe un kam gabim :respekt: pasi sot mbasdite me the,se nuk mund te zgjidhet ndrych..!!!Klm


visii ncncncnncnc
1 burre x 50 euro =50 euro

60 gra x 10 euro= 600 euro

39 femij x 1 euro= 39 euro
-------- ------------
100 (persona) ......... 689 (ke ne disponim 500 euro )euro :murit: :murit: :murit: 189 euro ke be ma shum
a din me mledh Baco ti apo me shumzu a e shef sa te del rezulltati :murit:

mos harro ke 500 euro qe duhet biletat gjithsej te kushtojen ,qysh kan mujt me te dal ty 1 burr, 60 gra ,dhe 39 femij .shumzo dhe barazo me sumen e biletave

visii_ger
Beiträge: 729
Registriert: Sa 21. Aug 2010, 11:38
Wohnort: Lodhem nga ju,Sa shum kerkoni..?

Re: Zgjidhje detyrash!

Ungelesener Beitragvon visii_ger » Sa 12. Mär 2011, 17:05

Hmmm..se pari perchendetje..se dyti hale sjam ber bac,se treti ska nevoj te ngriten tensionet se katerti, adi me mledh apo me shumzu eshte problem imi...??? :kafe: (Eshte problemi se stu kam drejtu pikricht ty qe te me japish pergjigjje)Ai /ajo qe ka deshir mund te kyqet.. :!:

Supozoje detyren edhe jepja variablat x.y.z. :beee:
•Sa Me Shume Njoh Njerezit Aq Me Shume i Dua Kafshet.!!!

Lea

Re: Zgjidhje detyrash!

Ungelesener Beitragvon Lea » Sa 12. Mär 2011, 17:14

Visi lexo qfar pergjigje me ke jep ,matematikisht ku e ke mar te gatshme edhe ai person se ka pergjigjen si e ke kerku ti(si e ke be pyetjen) sa burra,sa gra dhe sa femij kane qen ne autobus? ,ti e ke postu hazer vetem zgjidhjen pa pergjigje qe ke kerku.Ne fund ke ceke :ty te kan dal 1 burr,60 gra,dhe 39 femej,e visi shum gabim e ke shum shum ,ateher pytjes tende qe ke be ke deshmu kundershtim me pergjigjen tende :shock:

visii_ger
Beiträge: 729
Registriert: Sa 21. Aug 2010, 11:38
Wohnort: Lodhem nga ju,Sa shum kerkoni..?

Re: Zgjidhje detyrash!

Ungelesener Beitragvon visii_ger » Sa 12. Mär 2011, 18:24

Lea hat geschrieben:Visi lexo qfar pergjigje me ke jep ,matematikisht ku e ke mar te gatshme edhe ai person se ka pergjigjen si e ke kerku ti(si e ke be pyetjen) sa burra,sa gra dhe sa femij kane qen ne autobus? ,ti e ke postu hazer vetem zgjidhjen pa pergjigje qe ke kerku.Ne fund ke ceke :ty te kan dal 1 burr,60 gra,dhe 39 femej,e visi shum gabim e ke shum shum ,ateher pytjes tende qe ke be ke deshmu kundershtim me pergjigjen tende :shock:


ha ha ha nuk po te kerkoj me shum vetem se rezultatin perfundimtar. ndoshta yti i gabuar ndoshta i sakt por un them jo,ndoshta edhe e imja por e vertet se pytja eshte marr diku por pergjigjjen ekam ber vet dmth zgjedhjen e detyres ;-) nuk edij pse e zgatni kaq shum :murit: :murit: :mrgreen: vetem vendet i kemi ndrru mu me ka dal 1.burr 60 gra ndersa ty 39 :roll: (E ndalojm krejt)vollah mbrem jam mundu ne shsum menyra por prap se prap kjo del kömisch :roll: :kafe: normal se un kte te fundit e dua sa burra,femra dhe femij dalin.mua me ka dal kjo ty ajo ndoshta tjter kujt tjter .presim edhe tjeret :gezuar:
•Sa Me Shume Njoh Njerezit Aq Me Shume i Dua Kafshet.!!!

Lea

Re: Zgjidhje detyrash!

Ungelesener Beitragvon Lea » Sa 12. Mär 2011, 19:22

O visii pergjigja kerkon te gjinden sa burra,sa gra dhe sa femij jane ne autobus apo?
100 persona duhet te jene apo?

500 euro ke sumen qe duhet pa tjeter te jete per ato persona

1 burr kushton bileta 50 euro
1 gru kushton bileta 10 euro
1 femij kushton bileta 1 euro ...apo?


Ti ke then qe jane .

1 Burre ,60 (gra) dhe femije (39)

Tash simba pergjigjes tende ke dhen ket rrezultat:

1 burr x 50 euro= (50 euro)
60 (gra)x 10 euro = (600 euro)

39 femijx1 euro=39 euro

tash mledhi personat me par a po te del 100 qe duhet rezulltati

39 femij +60 gra + 1 burr = 100....me persona


Tash mbledhi sa kushtojne biletat qe patjeter duhet me mbet rezulltati 500 euro

1 burr (50 euro) +60 gra (600 euro) + 39 femij (39 euro) = 689 Ty te ka dal 689 e duhet te jet 500 euro patjeter

E si del e me thu qe e ke mir detyren kur te dalin me shum se sa duhet 189 euro

edii
Beiträge: 209
Registriert: So 28. Feb 2010, 20:35

Re: Zgjidhje detyrash!

Ungelesener Beitragvon edii » So 13. Mär 2011, 12:38

PRSH per juve dyve LEA dhe VISSI


:respekt: :respekt: :respekt: LEA ke dhen nje pergjigje shum te sakte :shuplak: :shuplak:
kurse te VISSI vet e ke be ket detyre edhe nuk ke dhen pergjigjen e sakte si eshte e mundur,mbas atynav te dhenav qe i ke dhan ti nuk del shum e parave 500 euro...............sa i perket ksaj detyre nuk ka tjer zgjidhje,vetem kta qe ka dhan LEA.

Ju pershendes dhe ju uroje nje dite te mbare
Gold AG dhe shkumbim ismailL------ lamtumir

Benutzeravatar
Sarita1
Beiträge: 42
Registriert: So 17. Apr 2011, 01:59

Re: Zgjidhje detyrash!

Ungelesener Beitragvon Sarita1 » Mo 18. Apr 2011, 09:09

Mbreti vdiq dhe e la mbretreshen me 35 lira si dhe gjithashtu shtatzone
para se te vdiste ja la Amanetin :
" nese lind djal jepi dyfish me shum lira se qe mban per vete lira
nese lind wajz jepi dyfish me pak se qe mban per vete lira "

Per fat mbretreshaa Lindi bineq nje wajz dhe nje djal

Qfare mendoni si eshte dashur qe ti ndaj Lirat mbreteresha !!

Lea

Re: Zgjidhje detyrash!

Ungelesener Beitragvon Lea » Mo 18. Apr 2011, 14:19

Sarita1 a te pergjigjna a ti jep te tjerve perparsi??

Benutzeravatar
Sarita1
Beiträge: 42
Registriert: So 17. Apr 2011, 01:59

Re: Zgjidhje detyrash!

Ungelesener Beitragvon Sarita1 » Di 19. Apr 2011, 20:51

Lea hat geschrieben:Sarita1 a te pergjigjna a ti jep te tjerve perparsi??


Si te doni ju Lea. Une e bera pyetjen per te gjith, tani kush asht ma i shpejt ne zgjidhje apo kush e gjen i pari zgjidhjen let pergjigjet.

Benutzeravatar
Altiola
Beiträge: 1518
Registriert: Di 23. Sep 2008, 03:55
Wohnort: Germany

Re: Zgjidhje detyrash!

Ungelesener Beitragvon Altiola » Di 19. Apr 2011, 22:21

Sarita1 hat geschrieben: Mbreti vdiq dhe e la mbretreshen me 35 lira si dhe gjithashtu shtatzone
para se te vdiste ja la Amanetin :
" nese lind djal jepi dyfish me shum lira se qe mban per vete lira
nese lind wajz jepi dyfish me pak se qe mban per vete lira "

Per fat mbretreshaa Lindi bineq nje wajz dhe nje djal

Qfare mendoni si eshte dashur qe ti ndaj Lirat mbreteresha !!

Ksaj radhe po mundohem une simbas mundesive te mia

Mbretresha/gruaja merr 10 copa djali dyfish 20 bejne copa ,kurse vajza me pa 5 copa ,e gjithesej po behen 35 lira

keshtu mendoj po ndoshta kom keqkuptu pyetjen....
░A░L░T░I░O░L░A░ღ░ღ░ ♪ღ♪
❥✫✫✫...¸.•°*”˜˜”*°•.ƸӜƷ
❥✫✫..¸.•°*”˜˜”*°•.ƸӜƷ
❥✫..•°*”˜˜”*°•.ƸӜƷ

visii_ger
Beiträge: 729
Registriert: Sa 21. Aug 2010, 11:38
Wohnort: Lodhem nga ju,Sa shum kerkoni..?

Re: Zgjidhje detyrash!

Ungelesener Beitragvon visii_ger » Mi 20. Apr 2011, 12:52

Mendoj se pergjigjja : 10, 20, 40 lira :roll:
•Sa Me Shume Njoh Njerezit Aq Me Shume i Dua Kafshet.!!!

visii_ger
Beiträge: 729
Registriert: Sa 21. Aug 2010, 11:38
Wohnort: Lodhem nga ju,Sa shum kerkoni..?

Re: Zgjidhje detyrash!

Ungelesener Beitragvon visii_ger » Mi 20. Apr 2011, 15:52

Nime harrova me ju trego se :djalit 40 se ky e kqyr deri sa te vdes hahahah koft i hajrit hihihih :mrgreen:
qikes 10 se kjo shkon te burri vet :D i blen ai :mrgreen:
pervete i ndan 20 se kur s'ja jep djali penzin i shet lirat :mrgreen: (Pak shak ) hehehe ama kshtu mendoj se behet ndamja :roll: :respekt: :hallo:
•Sa Me Shume Njoh Njerezit Aq Me Shume i Dua Kafshet.!!!

Benutzeravatar
Sarita1
Beiträge: 42
Registriert: So 17. Apr 2011, 01:59

Re: Zgjidhje detyrash!

Ungelesener Beitragvon Sarita1 » Fr 22. Apr 2011, 11:59

Po ALTIOLA sakt je pergjigjur. :kafe:


Zurück zu „Matematika“Wer ist online?

Mitglieder in diesem Forum: 0 Mitglieder und 1 Gast