Fjal te urta nga Nena Tereze

Ketu te gjithe te fese krishtere takohen dhe shkembejne mendime apo mesime me njeri tjetrin...
Benutzeravatar
nardi
Beiträge: 693
Registriert: Fr 8. Mai 2009, 19:18
Wohnort: Made In Kosova

Fjal te urta nga Nena Tereze

Ungelesener Beitragvon nardi » Mo 18. Mai 2009, 17:45

Perpos nje pune te madhe dhe te pa krahasusehme qe ka beer Nena Tereze per te farferit dhe mbar njerzimi ne kohen e saj , ajo ka lene edhe shum fjale te bukura te urta ja disa ;

Veprat e mira jan hallka qe formojne një zinxhir te dashurise.

Lutja e hap zemren
deri sa te afteson
për ta pranuar Hyjin.
Lutu dhe syno
për ta pranuar Hyjin,
dhe zemra jote
do te jete mjaft e madhe,
për ta mabjtur
ate për prone te veten.


Për te qen te aft për ta dashur
njeri-tjetrin, nevojitet qe te lutemi,
sepse lutja na dhuron një zemer te
paster, dhe një zemer e paster mund
ta shohe Hyjin ne te afermin tane.
Nese secili kishte për ta pare Hyjin ne
te afermit e tij, atehere nuk kishim
për te pasur nevoje për arme dhe bomba.


Ne jemi te vetedijshem,
se ate qka bejme,
është vetem një pike uje ne oqean.
Po te mos ishte
kjo pike uje,
kishte për t'i munguar oqeanit.


Hyji e ka krijuar secilin prej nesh,
qdo qenie njerezore për gjera te medha;
për te dashur dhe për te qene te dashur.
Perse Hyji ka krijuar disa prej nesh
burra dhe gra?
Sepse dashuria e gruas, dhe dashuria e burrit
eshet një shembellese hyjnore, secila ne menyrene saj.
Te dyt jane krijuar për dashuri duke
dashuruar ne menyra te ndryshme .
Gruaja dhe burri jane plotesim për
njeri-tjetrin, dhe se bashku deshmojme
me se miri dashurine hyjnore,
ne vend qe te ishin te vetmuar.


Nuk eshet e rendesishme
se qka bejme,
por sa dashuri japim
ne ate qka bejme.
Gjera te vogla
me dashuri te madhe.


Mos medo, se për te qene e vertete dashuria,
duhet te jete e jashtzakoneshme.
E nevojshme është vetem te dashurojme panderprere.
Si mund te ndizet një llampe, pa furnizim te pikave te vajit?...
Te dashur miq; Cilat jane pikat e vajit ne llampat tona?
Ato jane gjerat e vogla te jetes se perditeshme :
gezimi, zemergjersia, veprat e vogla te mira, pervujteria durimi.
një mendim i thjesht ne dike tjeter.
Menyra jone e heshtjes, e degjimit e faljes dhe e veprimit.
Keto jane pikat e verteta te vajit qe lejojne te ndizen
llampat tona panderprere, gjate tere jetes sone.


Ne një shtet te pasur
është me veshtire
te luftohet varferia
se ne një qytet te varfer.


Une besoj se te pasurit
jane me te varfer se te varferit.
Meqenese shpesh nuk jane te lumtur.
Ata kerkojne perhere me teper.
Por nuk jane te gjithë te tille......


Eshtë veshtire,
qe te luftohet varferia,
por edhe me veshtire është
te shuhet
uria e dashurise
se sa uria e bukes.


për semundje
ka barna dhe terapi.
Por jo edhe për njeriun
e vetmuar;
qe nuk deshiron askush.
Kjo është gerbula (lloj semundje)
e perendimit.


Te varferit jane ata,
te cileve ju mungojne
gjerat materiale dhe shpirterore.
Te varferit jane
te uriturit dhe te eteshmit....
Te varferit jane te pa strehet
dhe te shperngulurit, te semuret
dhe nejrzit me aftesi te kufizuara....
Te varferit jane te vetmuarit.
Te varferit jane ata
qe nuk dine dhe dyshojne.
Te varferit jane te pashpreset.
Te varferit jaen te plogeshtit.
Te varferit jane ata
qe jane ne ze te keq,
mekataret, ata qe shpostisin...
Te varferit jane te pa deshiruarit,
individualistet e shoqerise.
Te varferit-jemi disi edhe ne.


Nese ne e duam njeri-tjetrin
dhe nese e bartim paqen,
lumturine,
pranine e Zotit
neper shtepia,
atehere mund ti mposhtim
te gjitha te keqiat e botes!


Dashuria
eshet një fryt i pjekur
dhe është e kapshme
për qdo dore.


Kush dashuron mbjell
por duhet pritur
deri ne korrje.


Nese me te vertete
deshirojme te duam
duhet te sakrifikohemi
deri ne dhembje.
Atehere dashuria jone
është flijuese
dhe e besueshme
për te tjeret.


Dashuria nuk guxon
te mbetet e mbyllur
ne thellesin e zemres.
Sepse askush nuk e ndez driten
për ta vene ne magje,
por për ta vene ne shandan,
për te ndriquar te gjithë
qe jane ne shtepi.


Një gazetar amerikan i kishte thene
Nenes Tereze:
"Ate qka beni ju, une nuk kisha për ta
bërë as për një milion dollare"
Ajo iu pergjigj: "As une".

Benutzeravatar
nardi
Beiträge: 693
Registriert: Fr 8. Mai 2009, 19:18
Wohnort: Made In Kosova

Re: Fjal te urta nga Nena Tereze

Ungelesener Beitragvon nardi » Fr 5. Jun 2009, 08:45

Gezimi
shkelqen nga syte
nga fytyra,
nga qdo levizje.
Ju nuk mund ta permbani ate,
sepse rrezaton gjithnje.
Nese njerzit
e shohin gezimin ne sy te tuaj,
do te vetediesohen
se jeni bijte e Hyjit.


Ne buzet tona
perhere duhet te jete
nje buzeqeshje-
per qdo femije qe i ndihmojme,
per secilin qe e perkrahim
apo i japim mjekime.
Kishte me per te qen
nje gabim i madh,
qe te japim vetem barna.
Ne duhet tu dhurojm zemren ton.


Puna jone eshte e dashur,
e dobishme dhe e nevojshme.
Por ajo kishte per te qene
nje ndihme e thjeshte,
po te mos kishte
depertuar prej vuajtjes sone.
Punet tona duhet
te jene sikurse punet e Krishtit.
Ai na ka shelbuar,
duke pranuar
fatin tone,
vetmine tone,
luften tone per vdekej,
vdekjen tone.


Une besoj te pasurit
jane me te varfer se te varferit.
Meqenese shpesh nuk jane te lumtur.
Ata kerkojne perher me teper.
Por nuk jane te gjithe te tille.

Benutzeravatar
rrezarta09
Beiträge: 66
Registriert: Mi 3. Aug 2011, 16:26
Wohnort: nqill

Re: Fjal te urta nga Nena Tereze

Ungelesener Beitragvon rrezarta09 » Sa 24. Sep 2011, 08:15

J e t a

Jeta është mundësi, pranoje.
Jeta është bukuri, admiroje.
Jeta është lumturi, shijoje.
Jeta është ëndërr, zbatoje.
Jeta është sfidë, ballafaqoje.
Jeta është detyrë, kryeje.
Jeta është lojë, luaje.
Jeta është e qmueshme, nderoje.
Jeta është pasuri, ruaje.
Jeta është dashuri, perjetoje.
Jeta është fshetësi, zbuloje.
Jeta është premtim, plotësoje.
Jeta është pikëllim, tejkaloje.
Jeta është himn, këndoje.
Jeta është tragjedi, zbute.
Jeta është avantur, zbertheje.
Jeta është kënaqësi, meritoje.
Jeta është jetë, mbroje.
Nese e njeh mire veten, S'ke pse merzitesh cfare thone tjeret !

Benutzeravatar
rrezarta09
Beiträge: 66
Registriert: Mi 3. Aug 2011, 16:26
Wohnort: nqill

Re: Fjal te urta nga Nena Tereze

Ungelesener Beitragvon rrezarta09 » Sa 24. Sep 2011, 08:18

S’ka rëndësi

Njeriu është I pa arsyeshëm, I pa logjikshë, egocentrik,
S’ka rëndësi, duaje.

Nëse bënë mire, do të thotë se e bën për qellime egoiste,
S’ka rëndësi, bëj mire.

Nëse I zbaton qellimet e tua, do të gjejsh miq të rrejshëm dhe armiq të vërtetë,[/b][/i]
S’ka rëndësi, zbatoj.

Të mirën që e bënë nesër do të harrohet,
S’ka rëndësi, bëj mire.

Nderi dhe qilteria do të bëjnë të lendueshëm,
S’ka rëndësi, bëju I qilter dhe I ndritshëm.


Atë qka kie ndertuar vite me radhë mund të rrënohet menjëherë,
S’ka rëndësi, ndertoje.

Nëse I ndihmon njerzit, do të hidhërohen,
S’ka rëndësi, ndihmoju.

Jepja botës pjesën mëtë mire të vetevetes, do të shqelmojnë,
S’ka rendësi, jepe pjesen më të mire të vetevetes.
Nese e njeh mire veten, S'ke pse merzitesh cfare thone tjeret !


Zurück zu „Forumi i Krishtereve“Wer ist online?

Mitglieder in diesem Forum: 0 Mitglieder und 1 Gast