Ardhmerija shqiptar ne diaspor po vdes...

Jepni mendimet tuaja rreth kushteve dhe jetes suaj jasht atedheut.
Bekimi
Beiträge: 1
Registriert: Mi 10. Okt 2007, 15:32
Wohnort: Austri/GraZ

Ardhmerija shqiptar ne diaspor po vdes...

Ungelesener Beitragvon Bekimi » Mi 10. Okt 2007, 15:53

Te nderuar shok e shoqe kjo tem eshte mjaf interesante por edhe serioze.
Ne vendet e diaspores shumica e shqipetareve po shuhet thuajse vazhdimisht ,kjo po ndodh sepse edukimi dhe qasja ne gjerat qe na takojn neve shqipetareve thuajse 90% ka humbur ,, kjo si pasoj e qasjev ne kuturat tjera dhe edukimi nga lloje tjera te kulturave...
Te rite shqipetar ne vendet e huaja nuk mbajn asnje detyrim ndaj kombit te vet madje kan harru edhe gjuhen shqipe,,e mos te permenden tjerat,,
Mungojn vende ne qdo qytet te diasores ku jetojn shqipetar ku mund te diskutohet shqip ,, te organizohet ndonje konferenc me ndonje shkrimtar shqiptar apo studiues,,mungojn koncertet e mirefillta shqipetare e keshtu me radh ,,.Ofrimi mes shqipetareve ka humbur veq kush mun kon e shfrytezon.,kush kon e denoncon ,, kush on e fyen e shum e shum te tjera,,
Te nderuar, ne jemi duke humbur shum e s"jemi duke e ditur ,,..
Shpresoj qe jam i mirekuptueshem nga ju ,,., ju faleminderit.
Shpresoj qe te kemi diqka me mire te organizuar sa i perket diaspores shqiptare , te gjinden kokat qe ja dojn te miren shqipetaris dhe te mos lejojn qe populli shqiptar ti hum traditat dhe detyrat e tij qe ka per trojet sqiptare aty ku bkes i thuhet "buke" e ujit "uje".
Bekimi. [/b]
Un Jam njai qe sdu me bo hajgare po me fol me ju shqiptare...ju dua nese me doni ..

Lea

Ungelesener Beitragvon Lea » Mo 15. Okt 2007, 10:38

Bekimi me se pari ju pershendes dhe mir se jeni ardh ne kete Forum..mendimi im eshte se nuk jan te gjith njehit ,nuk d.m.th se jeton ne diaspor dhe e harron gjuhen ate rrug vet ai shqiptar e zgjedh po ashtu dhe femijt e vet i meson ashtu ..por jan nje pakic e vogel..sa per manifestime nuk ka koh qdo kush me organizu se organizohet ne nje qytet e ka shum atdhetar qe jan shum larg atij qyteti dhe punojne e sen arrin me shku kshtu qe kshtu e ka gurbeti duhesh me punue dhe me mesue 5 her me shum se normal qe te arrish dikqa pak e shum ...Traditat tona mvarren nga prinderit se si na mesojn gjeneratat e reja ,kam pa vet me sy te mi femiju me moter apo vella flasin ne gjuh aty ku jeton ndersy prinderit mes veti dhe prindi fare nuk reagon,kshtu qe kete rrug dikush dikush vet e zgjedh per fat te keq :oops:

Gresa
Beiträge: 2985
Registriert: Sa 11. Aug 2007, 21:21
Wohnort: Gjermani

Ungelesener Beitragvon Gresa » So 9. Dez 2007, 08:26

JU pershendes bekim dhe poashtu Lea

Per mendimin tim lidhje me ket tem mendoj se jeni pakez gabim Bekim sepse ka dhe shiptar qe i dhajn rendesi keshillav ne familje dhe ka femi qe kan ardhur shum te vegjel dhe poashtu kan lindur ketu dhe din te flasin per Qudi.....
Sa i perket respektit gz qe jam ketu sepse ne kosov ka humbur respekti fare atje as nuk njohin me te meshuarin as asgje...kshtu qe me dallim me njerzit qe jetojn ne ks ne jemi shumm me te respektueshem dhe me te sjellshum se ata...
Ama kjo e gjitha mendoj qe nvaret nga rrethi i familjes dhe poashtu familja e ngusht(prinderit)si edukojn femijen e tyre spsh,,Un kam ardh me 5vite ketu qe 13vite jam ama flas gjuhen shqipe dhe e shkruaj pa probleme sepse esht nvar nga prinderit se si jan sjellur me mu dhe edukata e tyre ka ndikuar tek un...
Kshtu qe ju pershendes shum met vertet nje tem shum e qelluar...
Kaloni sa ma bukur ne ket forum me respekt dhe nderime per te gjith antaret e forumit ...gresa :D

poezija
Beiträge: 22
Registriert: Mo 7. Jan 2008, 23:45

gjuha amtare

Ungelesener Beitragvon poezija » So 27. Jan 2008, 19:26

Pershendetje, Bekim! me shum pak fjale dua te them se, eshte shum e vertete, qe ne Diaspor gjuha jone amtare sa vjen e po harrohet. Jam pjese e asaj diaspore, dhe ne 90% te familjeve Shqiptare, femit e tyre nuk e flasin gjuhen shqipe fare.per fat te keq, disa prinderve ju duket sikur kane arritur diqka, nese me femit e tyre flasin gjuhen e huaj. Jo ore bashkatdhetar, ne jemi duke humbur qdo gje te ndritur dhe te shtrenjet. Nuk kemi ne familje, as mikpritje, as zakone e askurgja si perpara ne familjet shqipetare. Nejse, dhasht Zoti edhe t'ju bie ne mend se NE JEMI SHQIPETAR dhe me mire eshte te vdesim si SHQIPETAR, se te rrojme duke emitue njerzit e kombeve te tjera qe ne nuk u takojme. Me ta nuk na lidhe, as gjuha, as kultura, as gjaku, edhe asnjihere nuk mund te jemi ata qe nuk jemi. Le te rroje SHIPTARIA![/quote][/u][/i]

Benutzeravatar
Alko71
Beiträge: 711
Registriert: Sa 11. Aug 2007, 20:40
Wohnort: U.S.A

Ungelesener Beitragvon Alko71 » Mo 28. Jan 2008, 10:17

Pajtohem me Bekimin dhe Poezija. Thjesht nuk jemi te organizuar si etni e si familje fare. Shoh ne tv 21 disa raste te njerezve te varfer dhe askund nuk jipet adresa e as si tu ndihmohet atyre edhe pse ka njerez qe jane te gatshem tu ndihmojne. Para nje jave ishte nje rast i tille dhe me disa te aferm e shikonim. Me befasuan disa mendime te tyre duke thene se nuk mund tu ndihmojme sepse atyre u nevojiten shume te holla e blah blah blah. Njerezit kishin nevoje, dhe edhe 5 euro do tu ndihmonin se lere me qe secili shqiptare qe eshte ne diaspore t'ua dergonte nga 5 EU atyre, do tua ndertonin shtepine se lere me per gjerat tjera. Une nuk i kuptoj njerezit e tille fare. Si mund te flejme rehat duke e ditur se ka te varfer te tille dhe rrime duke shpenzuar ne gjera pa nevoje fare si pije, disa pale kepuce dhe veshembathje tjera qe rrine me vite e s'i veshim, shkuarja koncerteve etj.

E njejta gje ndodhe edhe ne diaspore. Nuk gjen nje shqiptar per ilaq qe thot populli te te ndihmoje nese i ke punet keq. As qe e dine se ekziston diku e as su intereson per vellane nga kombi si i ka punet.

Benutzeravatar
Alko71
Beiträge: 711
Registriert: Sa 11. Aug 2007, 20:40
Wohnort: U.S.A

Ungelesener Beitragvon Alko71 » Mi 30. Jan 2008, 11:33

Ida hat geschrieben:Alko71 ku pe kshyr more TV21 a i din frekuensat se kurr ne spo mundemi me gjet ktu ku jemi si ti din shkruaj ketu te lutem :?


Ehh na myty Gurbeti e hajt :P


Jo Lea, ne ne USA e paguajm si kabllovikun. Kompania na e sjell marresin dhe antenen si dhe kartelen dhe e paguajm ne muaj. Jane vetem 21-shi dhe Top channal i shqiperise, te tjeret jane programe arabe e indiane qe s'na hyjn ne pune kurre.

Eshte nji mundesi permes internetit por duhet me pagu vetem nje here 40 dollar po me duket dhe i ke mbi 2000 kanale. Nuk e kam provu vet.

hido
Beiträge: 2
Registriert: So 17. Feb 2008, 15:42

Ungelesener Beitragvon hido » So 17. Feb 2008, 15:54

edhe une mendoj qe asht shum ne diaspor veshtir per gjuhen ton por duhet me marr shum kohe sidomos per fmijet qe ne shtepi vet shqip te folet

Benutzeravatar
polici
Beiträge: 6377
Registriert: Sa 8. Nov 2008, 17:05

Ungelesener Beitragvon polici » So 23. Nov 2008, 21:03

un mendoj se nese ne diaspor te gjith shqiptaret organizohen mir,dhe ka mundsi mu organizu nuk kish me pas asimilim shqiptart ekan obligim moral moste lejon te asimilohen, po te qoj uhmit e vet ne shkolla shqipe, dhe vet te lexoj sa ma shum literatur shipe, dhe te jen te kyqun me venlindjen.

Orgesi_35
Beiträge: 42
Registriert: Mi 3. Aug 2011, 14:09

Re: Ardhmerija shqiptar ne diaspor po vdes...

Ungelesener Beitragvon Orgesi_35 » So 3. Nov 2013, 17:21

Po vdesin veté,Njérzit e miré,kétu lére mé,Ardhméria...Mé vjen keq.Mungon paké edukata!
"Egzistojn Vetem 3 Gjéra Qe Ju Nevojiten Femrave Ne Jeté,Ushqimi,Uji Dhe Komplimenti.


Zurück zu „Jeta ne Gurbet“Wer ist online?

Mitglieder in diesem Forum: 0 Mitglieder und 1 Gast