Sallatat ..llojet e tyre

Receta gatimi kryesisht nga kuzhina shqiptare, pa harruar dhe receta te veqanta nga mbare bota. Rast i mire per te gjitha amvisat dhe kuzhinieret shqiptare te postojne recetat e tyre speciale. Po nuk pate pule, si gatuhet sorra?
Lea

Sallatat ..llojet e tyre

Ungelesener Beitragvon Lea » Fr 18. Nov 2011, 16:35

:arrow:

Lea

Re: Sallatat ..llojet e tyre

Ungelesener Beitragvon Lea » Fr 18. Nov 2011, 23:03

Sallate me fasuleBild

Perbersit:

-200 g sallate jeshile
-200 g fasule te ziera
-12 domate te vogla
-1 qepe te njome
-vaj ulliri
-uthull, kripe, piper

Procedura gatimit

Lani dhe kulloni sallaten.Pastroni qepen e njome dhe e prisni ne rrota te holla. Bashkoni qepet me sallaten jeshile, fasulet dhe domatet. Ne nje ene te vogel bashkoni uthullin me vajin e ullirit dhe piperin. Trazojini mire derisa te krijohet nje emulsion. Kondisni sallaten me kete salce dhe sherbejeni.

Lea

Re: Sallatat ..llojet e tyre

Ungelesener Beitragvon Lea » Fr 18. Nov 2011, 23:09

         Domate te mbushura me proshuteBildPerbersit:

-3 domate te medhaja
-3-4 luge buke te grire
-3 veze
-majdanoz

Gatimi:Lani mire domatet, i thani me nje leter kuzhine i prisni pak me lart se gjysma dhe i zbrazni nga farat dhe uji.Domate te mbushura.
Ne nje tigan pa vaj skuqni proshuten deri sa te behet krokante, me pas shtoni buken dhe 1 luge majdanozi te grire.Lereni te skuqet deri sa edhe buke te behet krokante. Merni domatet dhe i mbushni me buken.
Mos i mbushni plot. Duhet te lini vend per vezen siper. Domatet qe kisha zgjedhur une ishin te vogla dhe veza derdhej. Hoqa te bardhat dhe lashe vetem te verdhat. Zgjidhni domate te medhaja dhe perdorni te gjithe vezen. Mbushni çdo domate me nje veze.I fusni per ti pjekur ne furre te nxehur 200°C per 20 minuta.

Lea

Re: Sallatat ..llojet e tyre

Ungelesener Beitragvon Lea » Fr 18. Nov 2011, 23:20

          Sallate makaronash me ton peshku
BildPerberesit:
-gjysem pako makarona fluturash,

-2 kuti me ton peshku,

-2 domate te fresketa,

-12 kokra ullinj o jeshil o te zinj,

-krip,piper,4 lug vaj ulliri.

Pergatitja:
Ne nje sallatiere vendosim tonin e peshkut duke e derdhur vajin,domatet e prera ne kubik,ullinjt e prera ne copa te vogla pa berthama kuptohet kripe piper borzilok dhe vaj ulliri. I leme per gjysem ore.Nderkohe ziejme makaronat flutura al dente.

I leme te ftohen pak dhe i shtojme te sallatiera ku kemi perberjen e mesiperme. I perziejme te gjitha qe te marrin shijen e njera tjetres.I hedhim perseri vaj ulliri nese deshirojme.E leme te pushoje per disa minuta pastaj e sherbejme keshtu te ftohta.

Lea

Re: Sallatat ..llojet e tyre

Ungelesener Beitragvon Lea » Fr 18. Nov 2011, 23:36

         Sallate me mishe pule
Bild

Perberja: per 6 persona

- gjioks pule 50gr
- arra 50gr
- val ulliri
- sallate 100gr
- kripe dhe piper
- karrota
- kastravec

Përgatitja: Zini gjoksin e pules me uie aromantizuar me zarzavate.
Lani sallaten, stoni karrotat te prere te vogla, kastravez.
Mbasi eshte zier gjoksi i pules e prismi ate ne copa te medha dhe e sistemoni mbi sallaten, nderko grini ne nje mix arrat, shtoni leng limoni, vaj, krip dhe piper. Mbasi e keni grire mire hidheni ate mbi sallaten dhe e sherbeni.

Gonii
Beiträge: 202
Registriert: Mi 15. Feb 2012, 02:08

Re: Sallatat ..llojet e tyre

Ungelesener Beitragvon Gonii » Mi 18. Apr 2012, 19:11

Per mua nje sallat greke ok .

Armiri
Beiträge: 47
Registriert: Mi 14. Dez 2011, 14:54

Re: Sallatat ..llojet e tyre

Ungelesener Beitragvon Armiri » Mo 24. Sep 2012, 19:49

Gonii hat geschrieben:Per mua nje sallat greke ok .

?
Sa kisha dasht me prek at dor . Se me shenon mua .

Orgesi_35
Beiträge: 42
Registriert: Mi 3. Aug 2011, 14:09

Re: Sallatat ..llojet e tyre

Ungelesener Beitragvon Orgesi_35 » So 3. Nov 2013, 17:40

I kam né qejf...auuu
"Egzistojn Vetem 3 Gjéra Qe Ju Nevojiten Femrave Ne Jeté,Ushqimi,Uji Dhe Komplimenti.


Zurück zu „Kuzhina shqiptare dhe e huaj“Wer ist online?

Mitglieder in diesem Forum: 0 Mitglieder und 1 Gast