Si pastohet Tepihat e bardha nga Vera e kuqe

Zbukurime me lule/Buqete ,dhoma,...etj
Lea

Si pastohet Tepihat e bardha nga Vera e kuqe

Ungelesener Beitragvon Lea » Sa 16. Jul 2011, 22:02

Ne qofte se ju ndodh ne dhome te pritjes apo ku do qofte qe t'ju derdhet gota me Vene te kuqe ne Tepiha te bardh ,ateher mer uj te nxehte ne nje ene dhe mundohu sa do pak ta pastrosh dhe mundohu me nje peshqire te thare ta thani vendin qe pasruat,pas pastimit hidhni mbi njollen Vene te bardh ,dhe prap fillon duke thare vendin ,e beni nje her deri ne dy her per deri ta shiesh se nuk shifet njolla ,Vena e bardh ndikon shum per pastrimin e tepihave me Vene te kuqe

Benutzeravatar
Enesi
Beiträge: 942
Registriert: Do 31. Jul 2008, 00:57

Re: Si pastohet Tepihat e bardha nga Vera e kuqe

Ungelesener Beitragvon Enesi » Sa 16. Jul 2011, 23:09

Mos e rklamoni nje gje te shemtuar + pak dite para ramazanit

I ka mallkuar Allahu dhjete persona per shkak te pijeve alkoolik 1.Ate qe e shtrydh, 2.Ate per te cilin shtrydhet, 3.Ate qe e pi, 4.Ate qe e prodhon, 5.Ate per te cilin prodhohet, 6.Ate qe i sherben te tjeret, 7.Ate qe e shet, 8.Ate qe ushqehet nga pijet alkoolike, 9.Ate qe e blen, 10.Ate per te cilin blehet

Disa studjues te Universitetit te Karolines se Veriut ne SHBA kane percaktuar veprimin cerebral te alkoolit. Per kete qellim ata studjuan dhe bene eksperimente me minjte te cilet u trajtuan me etanol. Nga vezhgimet e bera u vu re se etanoli merrej permes disa receptoreve ne tru te quajtura “NMDA”, te cilat jane kyce ne trasmetimin e flukseve nervore ne tru. “ Receptoret “NMDA” aktivizojne rajonet cerebrale qe kontrollojne komportimentet tona, menyren e te sjellurit dhe te vepruarit, por ne fakt alkooli e pengon kete aktivizim” - thote dr. Helene Ollat e sherbimit neurologjik te spitalit francez Lariboisiere te Parisit dhe presidente e “Shoqates Neuro-Psycho-Pharamacologie”.
Dehja eshte shkak i 40% te vdekjeve ne aksidentet automobilistike ; ne rreth 30% ajo sjell plagosjet ne keto aksidente, ndersa rreziqet jane ne nje perqindje shume te madhe per vdekjet nga djegiet, hipotermite, rrezimet nga lartesia apo 50-60% si shkak ne veprimet kriminale dhe vrasjet..
Our Lord! Grant unto us wives and offspring who will be the comfort of our eyes, and give us (the grace) to lead the righteous

Princi
Beiträge: 936
Registriert: Mo 26. Apr 2010, 20:20

Re: Si pastohet Tepihat e bardha nga Vera e kuqe

Ungelesener Beitragvon Princi » Mi 3. Aug 2011, 01:23

SHUME LEHT...E MERRNI NJE NGJYRE TE KUQE DHE E NGJYROSNI TEPIHIN TE KUQ DHE DO TE HUMBET NJOLLA NGA VERA E KUQE...
APO EDHE ME LEHT DO TE ISHTE MOS PINI VERE TE KUQE NE TEPIHIN E BARDHE...
VERA E KUQE PIHET NE TEPIHIN E KUQ...VERA E BARDHE NE TEPIHIN E BARDHE...

SELAM ALEJKUM ENES...NESE ZOTI DO TE DONTE DO TA ZHDUKTE ALKOHOLIN DHE C´DO TE KEQE NE KETE BOTE..! POR NUK DO TE ISHTE KORREKT SEPSE GJEHNEMI DO TE MBETEJ PA BANORE... :lol:
MOS I MERR VLLA TE GJITHA PERSONALISHT SE KJO NUK KA QENE PER MUSLIMANET POR PER LEXUESIT KRISHTER SE NA MUSLIMANET NUK E KONSUMOJNA ALKOHOLIN...
TUNG ;-)
Te jesh Musliman i Devotshem! Nuk je i mbrapambetur, por shume ***PERPARIMTAR***

Orgesi_35
Beiträge: 42
Registriert: Mi 3. Aug 2011, 14:09

Re: Si pastohet Tepihat e bardha nga Vera e kuqe

Ungelesener Beitragvon Orgesi_35 » So 3. Nov 2013, 17:41

Eh kétu mésoj shumé,gjéra pasi mu dashkan patjetér... :cool:
"Egzistojn Vetem 3 Gjéra Qe Ju Nevojiten Femrave Ne Jeté,Ushqimi,Uji Dhe Komplimenti.


Zurück zu „Dekor“Wer ist online?

Mitglieder in diesem Forum: 0 Mitglieder und 1 Gast