A është Jezusi Zot? Bibla thot " jo "

Ketu mund te Diskutoni per Fete tjera.
Benutzeravatar
bruna
Beiträge: 1579
Registriert: Mi 9. Jul 2008, 14:31
Wohnort: ks
Kontaktdaten:

A është Jezusi Zot? Bibla thot " jo "

Ungelesener Beitragvon bruna » Do 25. Sep 2008, 12:51

A ËSHTË JEZUSI ZOT ?
BIBLA THOTË â€œJOâ€
“Mos iu qas asaj për të cilën nuk ke njohuri, pse të dëgjuarit, të pamurit dhe zemra, për të gjitha këto ka përgjegjësi.â€

fidani550
Beiträge: 880
Registriert: Do 13. Nov 2008, 14:07

Ungelesener Beitragvon fidani550 » Mo 1. Dez 2008, 23:27

S.A edhe pse biblen e sodit qe ahste qe e kan perpunu e i kan mshef faktet qe jan te shkruaara fillova me lexu nje dite me ra ne dore por qysh ne starte me shkojke nerva dhe paramendone antar te nderuara une nje njeri i thjeshte ishe ne gjendje me i pa rrenat e gjanat qe i kan shtu aty qe nuk u lidhshin aspak me fjalet e allahut edhe qaq mu merzit sa qe shkova e ja dhash atij qe ja kisha marr me lexu


ASHTE FAKT QE ISA ,a.s NUK AHSTE ZOT AI AHSTE PEJGAMBER I ALLAHUT SKAM QKA SHTOJ MA SHUM VETEM QE PO I BASHKOHEM FAKTEVE TE JUAJA E NDERUAR

Benutzeravatar
nardi
Beiträge: 693
Registriert: Fr 8. Mai 2009, 19:18
Wohnort: Made In Kosova

Re: A është Jezusi Zot? Bibla thot " jo "

Ungelesener Beitragvon nardi » Fr 19. Jun 2009, 09:10

I nderuari Fidan dhe ju te tjeret eshte shum leht per ta kuptuar a eshte Jezusi Zot apo jo, me nje fjal ne themi si feja ime dhe te tjera qe jemi te krijuar nga Zoti OK Allahu,i pergjasojm me nje fare forme atij jemi krjiesa te tije pra ne nje fare menyre dhe ne jemi dhe e kemi Zotin ne vete, kurse feja jone Katolike na deshmon qe Zoti dergoi Birin e vet Jezusin per te shpetuar njerzimin nga mekati nga e keqja dhe per te mujtur padrejtesit ne kete Bote ( sikur neve qe na ka krijuar Zoti dhe derguar ne kete bote , te gjitheve na ka femije me nje fare menyre ) .

Kurse qdo kush qe ka femije dhe sidomos tek ne shqipatret krenohemi qe e kemi djalin mbarshem dhe lirisht i themi mbret zote shtepie dhe vendos si i ka hije si deshiron shtepija si deshiron familja dhe kurre nuk ja prish Babbes Nenes por edhe nuk gabon me qellim , a nuk i themi ne "Djalit ton Zote shtepi" a nuk eshte me nje form "Zot" per ate shtepi , edhe kete ne menyre te thjesht mund ta kuptojm qe Zoti dergon birin e tij dhe pa asfare dilema eshte ai biri Zotit por edhe Zoti i shtepise ne Qiell .

Feja ime me meson se Zoti ne vetjen e Jezusit mori natyren nejrezore , ai u "meshirua" ne te. Zoti dhe njeriu u bene nje ne vetjen e Jezusit.
Kush beson ne dashuri dhe beson se Zoti eshte dashuri, ai mund te mesoj se Jezusi eshte Zot, sepse ne jeten dhe vdekjen e Jezusit u shpalle dashuria e perkryer. Kjo vlen edhe anasjelltas: Kush e takon Jezsusin, takon Zotin ai meson neper Jezusin se qfare eshte dashuria e verete, Dashuria e Zotit.

Mateu 10,30 ; " Une dhe ati jemi nje "

Vall une dhe ati im qe kam Baba a nuk jemi nje a nuk jemi Zoter te shtepise sime a nuk deshiron Babai im te jam Zot pergjegjes per shtepie time,shtepien tone , me siguri qe po kjo ndodhe ne shum familje qe kan harmonin dhe dashurin . U mundova pra te spjegoj me pakez fjale pa dashur te futem dhe thelohme ne Libra e gjera te tjera.
Flm.

Lea

Re: A është Jezusi Zot? Bibla thot " jo "

Ungelesener Beitragvon Lea » Fr 19. Jun 2009, 10:15

Jezusi (a.s.) tha: "many will say to me on that day (kur do kthehet): Lord, Lord, did we not prophesy in thy(your) name, in thy name we cost our devils, in thy name we do many mighty works. I will say to them: get away from me, I don't know you..
shume njerez do me thone ate dite (kur do kthehem) Im Zot, Im Zot, a nuk kemi bere parashikime ne emer tend, ne emer tend kemi larguar djajte, ne emer tend kemi bere pune te medha. Une do pergjigjem.: Largohuni nga une, une nuk ju njoh...


83 here Jezusi eshte thirur si Djale i Njeriut, ndersa vetem 13 here si Djale i Perendise..pererisa ne Bibel edhe Davidin e thir Zoti djal, ndersa ne Dhjaten e re thuhet se te gjithe qe udhehiqen nga shqpirti i Zotit, jane femijet e Zotit, dmth, cdokush qe ndjek rrugen e Zotit eshte "femije" i Zotit, qe ne Bibel, fjala "femije" eshte perdorur metaforikisht, dhe nuk eshte perdorur vetem per Jezusin..

JinBim
Beiträge: 4212
Registriert: Di 9. Dez 2008, 02:12
Wohnort: De

Re: A është Jezusi Zot? Bibla thot " jo "

Ungelesener Beitragvon JinBim » Sa 20. Jun 2009, 11:58

Pershendetje Nardi ,
Postim shume i mpreht :respekt:
Eshte e vertet qe si ne Kuran ashtu edhe ne Bibel - kuptimi eshte me rendsi ( se si e kupton edhe e ndjen INDIVIDI ).
Per fat te keq ne te dy anet keqperdoren religionet per POWER .

Nese jemi ne bijt e zotit , a eshte edhe Judas Iskariot biri i Tij ?
Me intereson se qfar mendimi ke per Judas Iskariot .
Ai eshte nje personazh i cili ne kete "teater" luan nje rol shume te rendsishem ( per mendimin tim rolin kryesor - vendimtar )


jam shume kurreshtar per pergjegjje Nardi .

flm e klm.

Benutzeravatar
duda
Beiträge: 3616
Registriert: Sa 25. Okt 2008, 13:19
Wohnort: kosove

Re: A është Jezusi Zot? Bibla thot " jo "

Ungelesener Beitragvon duda » Mo 22. Jun 2009, 11:45

Nardi a e ke lexuar Unxhilin e Barnabes nese ekziston ndokund se nje kohe ka qene i fshehur
Duaj sa te Duash,nji Dite do te Ndahesh,Jeto sa te Duash,nji dite do te Vdesesh,Vepro si te Duash,nji dite Do te japesh Llogari...???

Benutzeravatar
nardi
Beiträge: 693
Registriert: Fr 8. Mai 2009, 19:18
Wohnort: Made In Kosova

Re: A është Jezusi Zot? Bibla thot " jo "

Ungelesener Beitragvon nardi » Mi 24. Jun 2009, 15:02

Jo duda nuk e kam lexuar edhe perse kam ndegjuar qe eshte shkruar nje Liber gjoja se ka egzistuar nje Ungjilltar me emrin Barnaba , mirpo kisha Katolike njef vetum 4 Ungjilltaret te cilet kan pershkruar apo deshmuar jeten dhe veprat e Jezusit ,tek feja katolike por me siguri edhe tek fejat tjera ka pasur shum rryma te ndryshme qe bejne kundershtime dhe plasaritje e njejta gje ka mundur te ndodhe edhe me Barnaben apo me disa Ungjilltare te tejre qe shkrueht se kan egzistuar , qka po dua te them eshte e mundeshme qe kan egzistuar mirpo siq e ceka 4 ishin ata te cilet kan dhene ne pah dhe deshmuar te vertat mbi Jezusin.

Benutzeravatar
nardi
Beiträge: 693
Registriert: Fr 8. Mai 2009, 19:18
Wohnort: Made In Kosova

Re: A është Jezusi Zot? Bibla thot " jo "

Ungelesener Beitragvon nardi » Sa 27. Jun 2009, 17:43

Pyetja nga JinBim ; Nese jemi ne bijt e zotit , a eshte edhe Judas Iskariot biri i Tij ?
Me intereson se qfar mendimi ke per Judas Iskariot .
Ai eshte nje personazh i cili ne kete "teater" luan nje rol shume te rendsishem ( per mendimin tim rolin kryesor - vendimtar )

Pergjigja Ime apo mendimi iM ; Shum i nderuar JinBim une nuk jam ndonje studjues apo teolog qe te jap ndonje pergjgije te sakt mirpo me shum do te ndalem ne mendime te mija qe kam mesuar gjat meshve dhe spjegimeve te ndryshme qe jan ber per Historin e Jezusit , ne prgjithesi fejen Katolike.

Juden e njofim si " Jude Iskarioti, njeri nga te 12 , qe e tradhtoi Jezusin "

Kur te bisedoet per Juden shum her lindin disa pyetje si ; Perse Lejoi Zoti te tradhtoj Juden??? Po mos te tradhtonte Juda qfare kahje do te merrta historia e Jezusit ??? Dhe nga kjo dalin edhe shum pyetje te tjera si psh nga kjo qe luan nje rol te rendesishme apo edhe rolin kryesor ?????

Te ndalemi perse lejoi Zoti te tradhtoje Jezusin pergjigja ime do te ishte , perse na lejon dhe neve Zoti te bejme keq te mirrremi me gjera te keqija te liga te demshme etj etj sepse Zoti na ka falur te lire dhe na ka dhen mendjen dijen qe vet te vendosim,deshirojm te miren , deshirojm te vendosim per te keqen apo per gjera te mira dhe dashurin . Pra po mos ta kenim kete liri te plot ateher jeta nuk do te kishte kuptimin e tille qe ka pasur ateher dhe ka sot,mendoj qe ne do te ishim thuaj si robota do te ishim krejtesiht te mvarur.
Kurse po mos te tradhtonte Juda qka do te ndodhte , ka shum pohime dhe mendime , mirpo ne kemi nje thenje te mire ; " Kur te thehet Kerri ka udhe sa te duash " , e kjo ka ndodhe keshtu dhe duhet me shum te perqendrohemi ne kete drejtim.

Juda ishte nje personazh i tradhtise,mosbesimit,lakmise dhe keqperdorimit.

Do te ndalemi pakez tek aktiviteti i Judes ; Zakonisht Juden e paraqesin si sakrifice te lakmise per para, gje qe e bene aludimin edhe shen Gjoni Ungjilltar, kur Juda kishte reaguar qe mos te hargjohet vaji eremire,í cili mund te shitet dhe ndahet skamnoreve: " Foli keshtu , jo pse ishte fort ne kujdes per skamnor, por pse ishte vjedhes e mbasi ai e mbante qesen, vidhej qka qitej mbrenda". Juda kishte post te priveligjuar, qe Apostujt e tjere kan mundur te ja kane lakmine. Ishte i lire dhe kishte nje detyre qe te perkujdesej per te smur e skamnore, ai mund te dalte me leht jashte rethit te Apostujeve pa kurfare kontrolli dhe perkufizimi, kurse ai del edhe nga darka e mbram , qe ta kryej ate qe kishte ne mend. Ai me daljet e lira, me detyren e besimit dhe sipas detyres zyrtare, te bjer ne kontakt me njerez e vende te dyshuara dhe ne keqperdorimin e ketyre mundesive shkoi aq larg sa beri dhe tradhtin. Me dalje te shpeshta e disa te panevojshme nuk ishte i pranishem per te pare dhe ndegjuar prej Jezusit ate qka ishte e nevojshme per pregaditje dhe per thellimin e Apostullatit. Gjithashtu munde jet nje arsye motivi tjeter mosdurimi ne pritje te zbatimit te Mbreterise se Hyjit qe Jezusi pa nderpre e predikonte , mosdurimin e kishte shtyre te ulet ne seline e ministrit te financave -thene ne keshtu ne gjuhen bashkohore.

Perveq kesja Juda kishte kerkuar para si dhurate per tradhti : " Qka po me jepni e une po ju dorezoj " Kurse armiqet e Jezsuit , te gezuar per planin e oferten e tij i premtuan 30 sikla te argjenda " Ateher kur e pa Juda qe denuan Jezusin,i brejtur nga ndergjegjja ju ktheu kryprifterinjeve dhe pleqeve te popullit 30 siklat e argjenda e tha " Mekatnova qe dorezova gjakun e pafaj..... dhe i hodhi siklat ne Tempull, u largua dhe shkoi e u var ne lak " Veprat e Apostujve tregojn qe me keto para Ata blene nje are per varreza te shtegtareve per Jeruzalem, te cilet nuk kishin varreza familjare te vetat. Ajo are der me sot quhet "ARA E GJAKUT "

Kurse per fund mund te pohojm me te drejt po te ishte varur jJuda ne qafen e Jezusit ne vend te varjes me lak, dhe ne shenje pendimi te ishte mbeshtetur ne krahroin e tij , meshira e Hyjit gjithqkaje do ti jepte kahje tjeter.

Me pa durim pres edhe mendimin tuja JinBim

JinBim
Beiträge: 4212
Registriert: Di 9. Dez 2008, 02:12
Wohnort: De

Re: A është Jezusi Zot? Bibla thot " jo "

Ungelesener Beitragvon JinBim » So 28. Jun 2009, 20:50

pershendetje nardi,

flm per pergjegjje. per fat te keq nuk muj me shkru me gjat sot :-(
mirpo pasi me sherohet dora , de te shkruaj pergjegjjen time - qe ne disa pika kam tjeter mendim.
deri ateher klb nardi.

JinBim
Beiträge: 4212
Registriert: Di 9. Dez 2008, 02:12
Wohnort: De

Re: A është Jezusi Zot? Bibla thot " jo "

Ungelesener Beitragvon JinBim » Do 9. Jul 2009, 15:46

Judas Iskariot.

Tradhtar apo Hero ? !

Sipas besimit krishter ishte ai qe e tradhtoi Jesusin , ishte aj qe per 30 para argjenti ( te cilat ne ate kohe kishin vleren e nje skllavi), edhe pse e quditshme eshte se si nje apostel i cili kishte pozite aq te besushme ne rrethin e tij , per pak para te tradhtoj Jesusin !
Kjo na ben qe te mendojm se sa eshte e vertet kjo tradhti , edhe kush ka profit prej ksaj tradhtie.
Po ne anen tjeter : mos te ishte judas Iskariot nuk do te kishte pas tradhtin e krishtit , kryqzimin e tij, kershendellat edhe pashket …. Pra Jesusi nuk do te ishte „HEROI“ .
Edhe krishterizmi ishte kann ne pyetje se a dot kish existu !
Qdo kund ku shkruhet ky emer Judas ka dmth : tradhti , egoizem, gjakpires .. etj.
Bile edhe Dante aliger ne „ komedin Hyjnore shkrun per Juden se si licifer atij shpirtin ja shkatrron.
Tiparet e Judas jan ne qdo njeri , mvaret pozita . Mujm me than se qdo njeri i pasur eshte Judas Iskariot.
Qysh ne mbremjen e fundit para se Judas ta tradhoj jesusin , Jesusi e ka dit dhe I thot : qka e ke ndermend te besh , beje shpejt – edhe pse te gjithe do te urrejne ty , por prap ti je ai qe pa ty nuk do te kishte ardhmeri.
Jane shkrime qe jane zgjedh , edhe pse nuk ishin vetem 4 evangelien (Markus , Matheus , Lukas , Johanes) poi shin edhe shkrime tjera po existon edhe Judas Evangelium.
Neve na jet tash te besojm ne at se qka na ofrojne . Edhe ne cilen fryme dojm te besojme.
Mirpo mendimi im eshte se Ne kete „ TEATER“ Judas ka detyren e vet te cilen Zoti ja ofron , sepse Zoti eshte regjisor ne kete teater.
Pra apostolet qe ishin marioneta te Zotit dhe bejne tradhti ( judas) behet pyetja se a eshte fajtore Judas ??? !!! apo dikush tjeter i cili e ben regjine ?
Ku eshte qellimi i tradhtise edhe ku eshte qellimi i dhimbjeve dhe kryqzimit te jesusit ?
Nje regjisor i till ( nese i shiqon historin e besimit monoteist) , ka knaqsi ne Sadizem, ne shumicen e rasteve ( religion – histori) .
Sikur nje shembull Abraham kur don djalin e tij me ba kurban , me tregu se ka shume besim te forte ne Zot. Po pse ai i provokon ashtu te dashurit e tij kur aj Zoti ka mundsin me dit qdo gje ne mendjen tone ? !. Pse gjith ky sadizem ?.
Pse Sodom e Gomorra ? , Pse qdo here vetem mallkime !
Satani sa e di une ishte Engjulli kryesor - pse u largu ? Ku pat aj at force qe ti kundershton Zotit ? Nese Zoti eshte AI qe qdo gje krijoi , pse Ai e krijoj te “KEQEN” ???
Mos eshte Loja e tij qe disa te kene argetim me neve , pa marre parasysh feja , raca , gjina, ?
Ne qdo religion monoteist thuhet njejt : Ishte e shkruar te behet nga Zoti . ( u kan e shkrume )
Mas shumti qka mu me mundon eshte se PSE eshte e shkrume nga ZOTI varferia , semundjet, luftat…… Pse jane shume PSE, PSE, PSE .
Nese ne jemi krijesa te tij ( qe aj edhe ne ne gjindet dhe qdo kund eshte i pranishem) me qudit se pse 90 % te jetes eshte idhnim , merzi , mundim ……. E gezim knaqsi vetem 10 % ?

Mendimi im eshte se ne vetvehtes ja bejme veshtire edhe lehte. Ne pa marre parasysh fe , rac , gjini , komb …… NE jemi ata qe mundemi te bejme ndryshime per te ardhmen edhe per te mire. Po ksaj rruge per me u nis mas pari duhet me u largu prej „Prrallave „ te cilat jane shku vetem qe te bejne njeri kunder tjetrit dhe te shtohet vetem urrejtja ne qdo kend te botes.

Nese AI existon pra ne jemi loje te cilen aj e ben – edhe per ate sjemi fajtore se eshte deshira e tij – teatri i tij.. Pra as Judas Iskariot nuk eshte fajtor e tradhtar te cilin Kisha Katolike , ortodoxe at e fajson . Jane shkrime te cilave nje njeri I cili percjell dy anet nuk ju beson.

Mirpo nese religioni i ben njerzit e lumtur dhe ata gjen aty mbeshtetje le te mbeshteten edhe le te besojn ne qka dojne , eshte e drejte e qdo personi te besoj ne at qka deshiron . Skam asgje kunder.


Nardi klm .

Benutzeravatar
nardi
Beiträge: 693
Registriert: Fr 8. Mai 2009, 19:18
Wohnort: Made In Kosova

Re: A është Jezusi Zot? Bibla thot " jo "

Ungelesener Beitragvon nardi » Do 9. Jul 2009, 18:43

I nderuari JinBim je prishur keq hahahahahaha Pajtohem me ty ne disa gjera....Ne nejrzit bejem pyetje dhe deshirojm te dijem qdo gje ; Pse-jat nuk marrin kurre fund?? Por edhe per shumicen nuk kemi zgjidhje?? mirpo edhe te kishim per te gjitha pergjgije do te egzistonin shum Zotera ateher????.

Kurse ti si thua ne njerzit mund te bejem dnryshime ketu eshte pika kryesore ketu eshte ai lamshi me i madhi, mednoj se po te kishte menduar Juda ne ate kohe ndryshe me siguri qe Puna eJezsusit do te mirrte nje kahje tjeter mirpo edhe Pse-jat ndoshta kishin marre nje rruge tjeter, mirpo ne shum gjera ne edhe bazohemi ne misterin msheftesin e fejese qe deri em tani skemi pergjgije mirpo Zoti na krijuar te lire dhe nuk ka bere Robota , robotat i krijojm ne njerzit dhe i lejojm ne sipas menyres son te punojn kurse zoti neve na krijuar te lire me mendje dhe shirt mirpo edhe te barabart me nje far forme , Varferin kushe sjell kushe ben veshtire me ditur dhe me thene apo te ja leme fajin Zotit .

Juda ka qen nje persojn i njejte i cila ka pasur dyshime dhe ska mujtur te besoj ne te gjitha gjerta edhe ai ka qen njeri si ne edhe ai ka gabuar si ne qe gabojm mednoj une .

kalo bukur mednoj s edo te debatojm edhe em shum , une tash spo kam kohe me shkruar mirpo kur te akm dhe jam me aktiv do te jap edhe disa sqariem per Juden .

Flm dhe qdo te mire me respekt Nardi

JinBim
Beiträge: 4212
Registriert: Di 9. Dez 2008, 02:12
Wohnort: De

Re: A është Jezusi Zot? Bibla thot " jo "

Ungelesener Beitragvon JinBim » Do 9. Jul 2009, 20:03

Pershendetje Nardi ,
ke te drejt qe jam prish krejt :-) , sepse une nuk i besoj nje Zotit qe krijon vetem dhembje ne kete bote .
Sikur ne siq shkrun ti bejme robota ashtu edhe Feja me ligjet e saj deshiroj te bej robota , mirpo dallimi eshte se ata neve dojn te na bajn robota qe te jemi njejt dhe te funkcionojm njejt , te kemi te njejtin drejtim , e me e keqja eshte se nuk respektohet e drejta e nje individi pasi qe jemi kriju "te lire " siq thu ti atehere duhet qe te kemi edhe ne mendim dhe zgjedhje , mirpo religioni nuk te jap zgjedhje - po edhe nese e sheh nje zgjedhje atehere eshte zgjedhje e gabuar apo e ndaluar , per te cilen do te denohesh ne ferr.
E sa per shume Zotra hmmmm kjo ide me pelqen me shume se bile aty do te kishte demokratie e jo ku eshte NJE - NJE = diktatur. Edhe me mundon shume se PSE ( prap PSEHI ) Ai beri Pakt me Satanin ( i cili per mu eshte fiktion)?

Religioni nuk eshte msheftsi e as sesi MISTER - dihet qka eshte religioni , prej nga vjen dhe qellimet e religionit.
Edhe qysh ne fillim nje ZOT i cili krijoj njeriun ( mashkullin= bota e mashkujve) , dhe prej bririt te tij krijoj Femren ( e cila sipas religioneve monoteiste qysh ne fillim denohet), Aj Zot qysh ne fillim u deshpru prej kurreshtjes se femres dhe Magjepsis se saj e cila KRIJESEN e tij Mashkullin e beri qe mashkulli te humb mendjen dhe ti gjunjezohet nje femre para se ti gjunjezohet Krijuesit te tij .
Aty nga deshprimi i tij filloj urrejtja dhe debimi nga Parajsa.
E ne kete bote Adami e Eva kishin 2 djem : Kai und Abel. Dhe u hakmirr ne ta qe qysh ne familjen e pare te behet tradhtia , incesti , vllavrasja.
Te gjitha kto vine si shperblim nga Krijusi i tyre - Hakmarrje .
Nardi edhe kshtu mundet nje individ me interpretu fillimin , apo jo ?
Pra ne religion ka shume , shume , shume vend per spekulime , se religioni eshte ashtu i perber .

Po te mos kishte Religion : nnuk do te kishte Vatikan i cili jo vetem me Banka , po edhe me shitjen e Armeve fiton.
Nuk do te kishte qysh ne shekullin e 11 Kryqzata ne te cilat milliona njerez kan humb jeten .
Edhe deri sot edhe do te zgjat ende vdekja e njerzve te pafajshem per hir te religionit .
Mirpo qdo her gjejn zgjedhje per te humbur ne menyre me filozofike te kqijat te cilat i ka bere religioni .
Harrohen edhe djegja e mijera Femrave te cilat pa faj jan djeg si shtriga ( Inquizition) .
Shitja e listave per boten tjeter , per te ndertuar Peter dom.
Edhe gjithmone kane vuajtur te varfurit te cilet kan shpresu per jete me te mire , e te pasurit hmmmmm kan hanger MOKA . Religioni ka ndoshta nje te mire qe jep shprese njerzve , po ana e kundert fshihet .

Une per veti nuk i takoj asnje institicioni , edhe eshte mire qe eshte keshtu.
Mos te kishte religion si do te ishte jeta ne kete bote ? Si do te dukej shoqria ?
Nje e di se nuk do te ishte me e keqe shoqria se ishin kan me afer njeri tjetrit se si kish pengu religioni , edhe nuk kish pas fanatike te cilet qysh familjet e tyre i shkatrrojne.

Edhe Femrat mbare boten kishin pas shume me shume shanca per arsim dhe me shume te drejta , qe fjala e tyre do te kishte vend.( ne disa pjese te rruzullit toksore).

Po me vjen mire Nardi qe kemi per qka me bisedu .
Flm edhe nga ti e Respekt ... kalo bukur Nardi.

Benutzeravatar
nardi
Beiträge: 693
Registriert: Fr 8. Mai 2009, 19:18
Wohnort: Made In Kosova

Re: A është Jezusi Zot? Bibla thot " jo "

Ungelesener Beitragvon nardi » Mo 24. Aug 2009, 11:04

O Jimmmmmmm Bimmmmmm kam pasur nje binjde shum te mire per tye pa marre parasyshe ciles fe i takon por me duket qe je ka e kerkon Komunizimin hahahahahah pakze humor ????

Po mos te kishte religion do te kishte Komunizem dhe sdo te kishte liri e demokraci ????

Une qe kam thene ka mfshetesi mistere jan gjerat qe nuk mundemi spjegojm ne njerzit dhe kuptojm ashtu si kemi deshire, si vershimet varferin luftrat vuajtjet????

E ti kerkon qe Zoti te na beje te gjitha keto te mira ???? Mendoj qe kesi gjera ka qe ka krijuar Zoti pa mendje pa dije pa dhimbje ???? shikoj shtazet , shikoj pemet shikoj natyren ????? por neve na ka dhene dhe falur lirin mendjn te dijme te zgjedhim per te miren apo te keqen ????? te ndjejm etj etj .

Kurse njerzimi do te ket qdo her gabime dhe do te beja gjera te keqija ky ehste afti jon ??? A jane at ne hirarki te misionve Fetare apo si jane edhe ata kan te meta dhe bejen gabime ?????

Kalo Bukur Jim bim

JinBim
Beiträge: 4212
Registriert: Di 9. Dez 2008, 02:12
Wohnort: De

Re: A është Jezusi Zot? Bibla thot " jo "

Ungelesener Beitragvon JinBim » Mo 24. Aug 2009, 11:21

Pershendetje Nardi ,

:lol: komunizem hmmm , jo vlla sjam une i komunizmit hiq , edhe kurr syt komunizmit mos ja pafsha.
Se si Komunizmi si Religionet jane diktatura.
Religionet jane "pjelle" njerzore.

Une besoj ne Zot ( Fuqi mbinatyrore) mirpo jo ne shkrime te cilat per ate kohe ishin OK , por tash vlera e tyre ka ra shume.
Une flas per te gjitha Religionet . Jo nje me vnu posht e nje lart.
Te gjitha jane te njejta. Shpjegimi i mystereve te pa kuptuara , po si qdo here me kohe po bahen te kuptuara .

Kam respekt per njerez- pa marre parasysh Religioni , PO skam respekt per ata te cilet anojn kah fundamentalizmi.

Me respekt nardi , une vetem du te tregoj ( sipas realitetit ) se sa te mira edhe sa te kqija i ka Religioni , mirpo te kqijat qdo here mundohen te fshifen.

Klm Nardi , mireu lexofshim. Te deshiroj mireseardhje Prap.


ps: Nardi - si mundesh ti me jau spjegu Mysteret e religionit femijeve te cilet vdesin nga uria ?

Lea

Re: A është Jezusi Zot? Bibla thot " jo "

Ungelesener Beitragvon Lea » Mo 24. Aug 2009, 11:27

Jo vetem femija qe vdesin nga uria ,por edhe femijt qe vdesin dhe po vdesin qdo dit nga masakrimet me qellim nga prinderit me ata tradita fetare tu percjell,qe vdesin nga lindja e shum vajzave ne kine dhe mbyten me qellim qe eshte vetem vajz ,ka shum e shum gjera qe jan ne pytje ,nga lindja e foshnjeve dhe len ne spitale nga prindja ,kur te shifsh me ne fund keto kan ndodh dhe po ndodhin hala ,e femijt jan viktima vetem e vetem qe smunden te mbrohen vet :lotet:

filozofi
Beiträge: 4
Registriert: Do 16. Apr 2009, 23:46
Wohnort: prishtinë

Re: A është Jezusi Zot? Bibla thot " jo "

Ungelesener Beitragvon filozofi » So 27. Sep 2009, 17:02

te ndruar lexus pa ju sjellur argumente nga bibla apo kurani dua tju pergjigjem ne pytjen tuaj me argumente logjike:
themi se jesuzi eshte zot?
mir zoti erdhi ne tok qe te jet me afer njerzve sipas atyre qe e thon se jezusi qenka "zot"
po tash shtrohet pytja pse a vetem ne palestin paska njerz apo te tjeret skan qen njerz?
pastaj zoti paska nevoja njerzore strehimi, ushqimi, paska nevoj edhe per mbrojtje nga dikush tjeter dmth sqenka i plotfuqishem?!! kjo gje qe eshte e pamundur per atributet e Zotit
pastaj zoti vdiq e kryqzun per mekatet e nerzve qe i trasheguan nga adami !! mir per ato 3 a 4 dit qe "vdiq" zoti kush u kujdes per harmonin qe mbretron ne gjithsi ose ka shtypur ndonje buton programus, edhe zoti e dim qe eshte i mshirshem a spaska mujt thjesht me ju fal mekatet edhe mos me dal nkryq hiq a ??!!
themi se jezusi qenka "i biri i zotit' dmth zoti paska edhe fmij e sipas ksaj del se zoti paska edhe bashkshorte, edhe sipas logjikes njerzore pa u perzi pak npushtet djali e gruja e zotit sbohet, edhe djali i zotit vendos qe "filoni' me vdek neser zoti si prind thot pas nje jave ka me vdek "filoni" , ktu po bohet nje luft qiellore katastrof mos ma keq ?etj ejt
me e logjikshme per krejt esht me pranu qe ka veq nje Zot i plotfuqishem pa pas nevoj per kurgjo qysh kan nevoj njerzit
pa trashigimtar, i pari edhe i fundit, nuk ndodh kurgjo ngjithsi pa lejen e tij, qe tbehet diqka i duhet te thot " behu dhe ai behet" edhe jezusi (isai) ka qen thjesht nje i derguar i tij per ti udhzuar njerzt nrrug te drejt po ka ardh ne jet me nje mnyr speciale edhe kjo eshte thjesht mrekulli e Zotit qe nuk e ben jesuzin zot e as bir te tij, edhe pse me rrejt veten me sene tkota, me lon njerin (jezusin) rehat atje nqiell sen sju ka bo,,, ata qysh e ka kriju Zoti pak ma extra qashtu edhe e ka ngrit ne qiell jo prej kryqit po prej atij vendqendrimit te tij e kush don le ti drejtohet atij jehuda a qysh u qujt qato qa e kryzqun e i drejtohen me miliarda njerz per ndihm kur ai ska mujt me shpetu veten kinse qenka jesuzi ..........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
"Ti nuk je ti,Ti je ti ne Ty"


Zurück zu „Fete Tjera“Wer ist online?

Mitglieder in diesem Forum: 0 Mitglieder und 1 Gast